Close

27/09/2019

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Amorepacific Genel Merkezi, Seul – Güney Kore

Arup Deutschland GmbH’nin, Seul, Güney Kore’deki Amorepacific Genel Merkezi aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

Seul’de daha agresif bir şekilde aydınlatılan birçok binadan farklı olarak, Amorepacific Genel Merkezi akşam ışığında çok daha zarif bir ışıltıyla parlıyor.

Arup Deutschland GmbH ekibi, mütevazı bir binayı parlak bir fenere dönüştüren bir tasarım sundu. Tasarıları, binanın çok kullanımlı niteliğine uyan, tek bir sistem içinde birden fazla aydınlatma atmosferine olanak tanıyor.

Jüri üyeleri tasarıma övgüler düzdü ve tasarımın “açıkta duran betonu modern LED teknolojisiyle tamamlamak üzere retro tasarımı [geri]  getiren hoş bir değişiklik” olduğunu ifade etti.

Amorepacific Genel Merkezi, her şeyden önce, binanın tüm alanlarına ışık ve doğa hissi veren iç avlusu ile doğal ışık kullanımını vurguluyor. Binadaki üç büyük kesi, doğa ile şehir alanları ve iç mekânlar ile dış mekânlar arasındaki yumuşak sınırları işaret ediyor.

Üst katlar atriyumdan gelen ışıkla beslenirken, dış cepheleri birçok işleve hizmet ediyor. Lamel kaplama, dört farklı biçimde tasarlanmış ve güneşe doğrudan maruz kalmayı sınırlandırmak, parlamayı ve aşırı ısınmayı önlemek ve aynı zamanda optimum görünüm sağlamak için birden fazla kombinasyonda düzenlenmiş. Geceleri bu cepheler, binaya benzersiz bir ışıltı veren zarif bir ışık efekti üretiyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Alexander Rotsch
, André Martins
, Joana Mendo, Emily Dufner, Paula Longato, Carolin Tietgen 

Mimari: David Chipperfield Architects – Gesellschaft von Architekten mbH

Yardımcı mimarlar: HAEAHN Architecture Inc.

İç mimari: KESSON

Sanat enstalasyonları: Infinte Bloom, 2017 – Leo Villareal, Blue Sun, 2018 – Rafael Lozano-Hemmer

Fotoğraflar: © Noshe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir