Close

21/08/2018

İspak Ambalaj Genel Müdürlük Binası, İzmit

Metin: Önder Kul
Fotoğraf: Gürkan Akay

Mimari konsept tasarımı ile tüm iç mimari tasarım ve proje çalışmaları Mimaristudio tarafından gerçekleştirilen Kibar Holding’e bağlı İspak Ambalaj’ a ait fabrika ve yönetim binası, toplam 4 kat, 4.500 m2 alana sahip.

Çalışan konforunu ön planda tutan ve firmanın yenilikçi ve renkli kurumsal kimliğini yansıtan bu yeni binada, sadece ofis çalışanlarına değil, aynı zamanda fabrika çalışanlarının da kullanımına uygun bir planlama yaklaşımı ortaya konuldu.

Bu bağlamda, ağırlıklı olarak beyaz yaka çalışanlarına ait çalışma alanları, ortak kullanıma açık çeşitli sosyal buluşma noktaları ile bir arada tasarlandı. Tasarım çalışmalarına, öncelikle firmanın kısa ve orta vadeli hedefleri, yatırım ile ilgili güncel ve gelecek ihtiyaçlarının ve beklentilerinin dinlenmesi ile başlandı.

Mimaristudio binanın tasarımında, cephesi olan 3 katı 2 parçada ele aldı. Bu bağlamda, bir ve ikinci katlar adeta tek kat algısı ile tasarlanırken, giriş kat cephesi bu bütünün içinde ayrıldı. Bu yaklaşım aslında mekanın iç mimarisi ile şekillenen fonksiyon ve planlamanın, cephe tasarımına yansıması olarak açıklanabilir. Cephede farklı ölçü ve yerleşimde yer alan dolu ve şeffaf yüzeyler bu algıyı güçlendiren bir çalışma.

Mimaride dikkat çeken diğer bir detay ise, giriş holünü diğer iki kata bağlayan galeri boşluğu. Hafif taşıyıcı sistem bir merdiven ve bir asansör ile birbirine bağlanan üç katın açıldığı bu boşluk, planlama içinde çözümlenen yan birimler ile birlikte binanın düğüm noktası konumunda. Çekirdek olarak da nitelendirilebilecek bu alanın her iki yanında bina mimarisi iki ayrı kol olarak şekillendi.

Planlamada, giriş katı karşılama işlevinin yanında yerli ve yabancı misafirlerin de ağırlanabildiği ve fabrika üretim alanına idari binadan direkt geçiş sağlayabildikleri biçimde ele alındı. Davetli misafirlerin ağırlandığı Renk Onay Odası ve bu oda ile bağlantılı bir büyük toplantı odasının yanında, Ar-Ge ve kalite çalışmalarının yürütüldüğü laboratuvar da yine bu katta bulunuyor.

Laboratuvar kısmına hem fabrika, hem de ofisten geçiş mümkün. Yine bu katta, gerek çalışanların, gerekse misafirlerin faydalanabildiği bir kafeterya alanı planlandı. Planlama ve tasarım yaklaşımı ile, yemek dışında günün her saati çalışma, dinlenme, ağırlama ihtiyaçları için de kullanılabilen mekan, bina içindeki sosyalleşme alanlarından birisi.

Bir alt katta fabrika çalışanlarına ait soyunma odaları ve teknik hacimlerle birlikte, küçük ölçekli bir konferans ve bir spor salonu planlandı. Bu mekanlarda ilk göze çarpan akustik ve aydınlatma konforunun ön planda tutulmuş olması. Spor salonu ve sadece bu alana hizmet veren soyunma odalarına bir bağlantı holü ile bağlanan konferans salonu, mobilya esnekliği ile aynı zamanda grup dersleri, eğitimler ve farklı amaçlar için de kullanılabilmekte.

Çalışma katları esnek ofis yaklaşımı ile tasarlanırken, birim direktörleri dışında tüm kademe çalışanlar açık ofis içinde birbirini tamamlayan bir mimari planlama içinde ele alındı. Birinci ve ikinci katların ağırlıklı çalışma alanları olarak tasarlandığı projede, yönetim kademesi ofisleri ve bağlı birimler ikinci katta yer almakta. Bunun yanında, açık ofis alanı içinde yer alan, kısa toplantı, özel çalışma ve dinlenme noktaları ile birlikte, yine 2. katta, açık bir teras alanı ile bağlantılı bir dinlenme ve oyun mekanı planlandı.

Kutlama, davet ve organizasyonlar için de düşünülen mekan, aynı zamanda tüm ofis ve fabrika çalışanlarının kullanımına açık bir sosyalleşme alanı.

Program içinde işveren ihtiyaçlarına da yanıt verebilecek ölçek, yapı ve sayıda toplantı mekanları göze çarpıyor. Toplantı odaları farklı tiplerde planlanırken, açık ve yarı açık görüşme noktaları da bu planlamayı tamamlayan alanlar. Katlarda içecek ve kopyalama istasyonları tüm çalışanların kolayca ulaşabileceği noktalarda çözümlendi. Yine tüm katlarda WC hacimleri ise aynı iç mimari dilde, farklı malzeme ve renk kullanımları ile dikkat çekmekte.

Mimaristudio tarafından hazırlanan aydınlatma tasarımında, LED ürünler tercih edildi. Proje ürünlerinin yanında dekoratif ürünlere de yer verilen projede, bina içindeki farklı mekanların iç mimari dilini tamamlayan bir aydınlatma tasarımı söz konusu.

Kafeterya, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu çalışma ofislerinde özel tasarım aydınlatma armatürleri dikkat çekiyor. Açık ofis tavanlarında vurgulanan parçalı ve lineer tavan yapısı içinde aydınlatma ürünleri de aynı geometriyi tamamlayan birer yapı elemanı olarak yer almakta. Farklı açıda ve boyda üretilen bu lineer ürünler, noktasal ışık kaynakları ile bir arada aynı planın parçaları. Işık patlamalarını engellemek ve çalışma düzeyinde homojen bir aydınlık sağlamak için ürünler DALI-DIM kontrollü olacak şekilde seçildi.

Genel olarak, gergi tavan, lineer ve noktasal ışık kaynaklarının, ürünlerin kullanıldığı mekanların iç mimari tasarımı içinde, farklı form ve geometride yorumlanması ile aydınlatma tasarımı şekillendi.

Toplantı odalarında mekan ile bütünlük gösteren üçgen ve kare formada kamaşma ve yansımayı engelleyen microprismatic kapaklı LED armatürler kullanıldı.

Proje ile, işverenin çalışma konusu içinde de yer alan renk ve formların vücut bulduğu, renkli kimliğini ve yenilikçi yüzünü yansıtan, yaşayan bir çalışma ortam sağlandı.

 

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: İspak Ambalaj & Assan Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş.
Mimari konsept tasarım: Mimaristudio
İç mimari tasarım: Mimaristudio
Tasarımcılar: Ayça Akkaya Kul, Önder Kul
Tasarım ekibi: Tolga Bozok, Kaan Gülkıran
Aydınlatma tasarımı: Mimaristudio
Aydınlatma ürün tasarımı: Ayça Akkaya Kul
Mimari uygulama projeleri: Prokon
İnşaat: Sistema Teknolojik Yapı
Proje yönetimi: EPY
Elektrik proje: Prokon
Elektrik yapım: Kipaş

Kullanılan ürünler:
Ayça Akkaya Kul tasarımı özel üretim aydınlatma armatürleri
Intra Lighting, Gyon Line serisi
Dark Aydınlatma, XAL Triangle trimless gömme ve sıva üstü serisi
Intra Lightiing, Pipes
Intra Lighting, Lona R
Dark Aydınlatma, Flos DECOFIX Led gömme spotlar
Flos COMPASS BOX LED Sıva üstü spotlar
Panzeri YPSILON duvar apliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir