Close

19/04/2018

Hem eğlenceli hem de fonksiyonel; E-Bebek Genel Müdürlük Binası, İstanbul

Metin: Ozan Bayik

E Bebek Genel Müdürlük ofisi 2.250 m2’lik ofis alanı ile Istanbul, Bostancı’da. Toplam 200 kişinin çalıştığı ofisin, oldukça yoğun ihtiyaç programı doğrultusunda tasarlanan mekanları; bu yoğunluğu azaltmak için genel anlamda açık ofis kurgusunda planlandı.

Firmanın faaliyet alanı; 0-4 yaş arası tüm bebek ve çocuk ürünlerinin satışının yapıldığı, kendilerine ait mağazalar zincirinin yönetim ve organizasyonundan oluşuyor. Bu noktadan hareketle, iç mekan konsept kurgusu, ofisin genel karakteri ve yapılan iş ile örtüşecek bir konseptte tasarlandı. Bu doğrultuda saflık ve temizliği temsil eden beyaz rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı ve bebek oyuncaklarından esinlenilerek, farklı amaçlar doğrultusunda tasarlanan mimari ögeler öne çıkıyor. Örneğin, giriş holünde dev boyutlu bir abaküs duvarı tasarlanarak ofisin farklı zamanlardaki temalarına göre üzerine farklı yazılar yazılabilmesi planlandı. Bu sayede ofis personelinin de mekanın ruhunu biçimlendirmeye katkı sağladığı interaktif bir duvar oluşturuldu. İlave olarak ofisin merkezinde planlanan sosyal alanlar grubu içerisinde, yine dev boyutlu legolardan oluşan hem bölme ve hem de puf görevi gören hareketli bir duvar yaratıldı.

Ofisin bir diğer dikkat çeken özelliği ise, açık ofis içerisinde kalan sirkülasyon alanındaki kolonların, birer iç bahçe niteliğinde çiçek havuzlarına dönüştürülmesi idi. Bu sayede hem açık ofisin yarattığı monotonluk hissi kırıldı ve hem de farklı çiçek düzenlemeleri ile hoş bir ofis ambiyansı sağlandı.

Genel anlamda, tasarlanan bu ofis mekanının, firma kimliği, faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş, dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmişti.

Aydınlatma tasarımında esas alınan kriter, mekanın genel tasarım konseptine katkı sağlaması ve doğru aydınlatma ile çalışanların pozitif yönde motive olmaları idi. Bu anlamda projenin büyük bir kısmını oluşturan açık ofis mekanında tasarım kriterleri doğrultusunda dairesel formda sarkıt aydınlatmalar kullanıldı. Farklı büyüklük ve renklerdeki bu armatürler, hem yarattığı çeşitlilik, hem de kazandırdığı iç mekan zenginliği ile tasarımın etkin birer parçası olarak kurgulandı.

Ofisin giriş-resepsiyon alanında seçilen armatürler, abaküs duvarında verilmek istenen vurguyu güçlendirirken aynı zamanda tasarım gereği oluşturulan tavan yırtıkları içerisindeki düzenli yerleşimleri ile de homojen aydınlatma sağlıyor.

Açık ofis alanının ortasında yer alan cafe, dinlenme ve loca bölümlerinde daha az ışık ile tansiyon düşürülerek sakin bir ambiyans hedeflendi. Seçilen armatürler ve ışık değerleri ile çalışanların çalışma temposundan bir nebze de olsa uzaklaşarak kendi başlarına kalabildikleri, daha sakin alanlar yaratıldı.

Tavan tasarımında kullanılan aydınlatmalar ile uyumlu bir harmoni içerisinde planlanan akustik paneller, yaratılan doluluk – boşluk dengesi ile birbirini tamamlıyor. Özellikle mimari tasarımda hedeflenen kimlik ve aidiyet vurgusu, aydınlatma tasarımı ile de desteklenerek kuvvetlendiriliyor.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: E-Bebek
Mimari: OSO Mimarlık Tasarım
Proje ekibi: Okan Bayik, Serhan Bayik, Ozan Bayik, Erkan Çeçen, B. Bahar Çiçekçi
Aydınlatma tasarımı: OSO Mimarlık Tasarım – Okan Bayik, Serhan Bayik, Ozan Bayik; www.osomimarlik.com

Uygulanan ürünler:
Avolux – Murat Aydınlatma özel üretim armatürleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir