Close

20/09/2016

Finansbank Genel Müdürlük Binası (Kristal Kule) Dış Mekânlar, Levent / İstanbul

finansbank2Metin: Aslı Kenanoğlu
Fotoğraflar: Engin Gerçek

1987’de faaliyete başlayan, Türkiye’nin genç ve dinamik bankası Finansbank, Levent’teki yeni Genel Müdürlük binasına taşındı. 647 şube ve 13 bin çalışanı ile faaliyet gösteren bankanın yeni yönetim binası, yanı başındaki diğer gökdelenler arasında farklı mimarisi ile göz dolduruyor.

finansbank3Binanın ana cadde ile arasında duran geniş alanı, ihtişamlı bir şekilde konuklarını karşılıyor. Giriş alanındaki bu algıyı sağlayanlar ise iGuzzini’nin heykelimsi aydınlatma direkleri. iGuzzini’nin ağaç ve dallarından esinlenerek tasarladığı Albero direkler, meydanın en dikkat çeken parçaları. Enzo Eusebi tarafından iGuzzini için tasarlanan Albero direkler 280 cm çapları-550 cm yükseklikleri ile, meydanın cam ve taştan oluşan soğukluğunu ağaç silüeti ile kırıyor. 21 kollu bu ağaç direkte toplamda 133W LED bulunuyor.

Alberolar dışında yine meydanda bir sınır çizmek amacı ile iGuzzini’nin iki yönlü iTeka serisi direkleri kullanıldı. Binanın hem ön hem de arka araç giriş ve çıkış bölgelerinde konumlanan bu direklere zeminde de yine iTeka bollardlar eşlik etti. Binanın sağ ve sol yanlarındaki otopark giriş-çıkış rampalarını aydınlatan iGuzzini’nin iTeka serisi de diğer aydınlatmalarda olduğu gibi LED lambalar ile donatıldı.

finansbank7Binanın içinden geçilerek ulaşılan iç bahçeler ve arka bölümde kalan büyük teras alanları binada çalışanlar için dinlenme ve mola alanları olarak kullanılıyor. Orta peyzajdaki çimenler üzerinde iGuzzini’nin Woody serisi kazıklı sistem armatürleri, duvar kenarlarında ise iGuzzini’nin Zyl serisi kısa bollardları bulunuyor.

finansbank8Binanın en üst katında ise, dört kat yüksekliğindeki açıklık alanı da içine alan VIP salonlar, oturma alanları, toplantı odaları ve davet alanı konumlanıyor. İstanbul’un muhteşem manzarasına eşlik eden bu VIP katında pencere önlerinde çepeçevre kısa iGuzzini Glim Cube bollardlar kullanıldı. Gerçek ağaçlar ile yapılan bölümlerde yine iGuzzini’nin ağaç diplerinde uygulanan Lun-up serisi dairesel LED ürünleri tercih edildi. Genel aydınlatmada ise iGuzzini’nin ışık kaynağını gizleyen ve görenleri şaşırtan Laser Blade serisi uygulandı. Ancak ürünün altına gelindiğinde algılanabilen lambaları ile dikkat çeken Laser Blade serisi armatürler, burada hem tavana gömme küçük modüller hem de metal profiller içinde lineer olarak kullanıldı.

finansbank6Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: JBB Lighting Design
Yüklenici: Koray İnşaat
Aydınlatma ürünleri tedarik: Tepta Aydınlatma

Uygulanan ürünler:
iGuzzini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir