Close

19/09/2016

Vodafone Red Academy, İstanbul

vodaphone1Metin: Önder Kul
Fotoğraflar: Gürkan Akay

8 katta toplam 550 m2 alana sahip Vodafone Red Academy, mimaristudio ekibinin iç mimari tasarım ve proje çalışmaları sonrasında hayata geçmiş kurumsal bir eğitim merkezi. Öncesinde bir giyim perakende zinciri olarak kullanılan binanın kompakt yapıdaki her katı akademi programı dahilinde içinde farklı işlevleri barındıracak biçimde planlandı. Özellikle hedef genç kullanıcı profili çıkış noktası ile katlarda dinamik ancak kurumsal bir tasarım yaklaşımı benimsendi. Bu çerçevede gerek malzeme seçimleri, gerekse renk tercihleri konsepti şekillendirdi.

Binanın kullanım programına göre katlarda karşılama, kütüphane, seminer, bilgisayarlı eğitim, toplantı, eğitim, çalışma ve ağırlama fonksiyonları kurgulandı. Oluşan bu kurgu ile mimaristudio her katın kullanım amacına göre planlamasını, malzeme seçimlerini, renk ve doku tercihlerini oluşturdu. Örneğin, kütüphane katında davetkar bir karşılama alanı düşünülürken, ağırlama katında ise kurumsal bir çizgi öngörüldü. Eğitim, seminer, toplantı ve çalışma alanlarında ise katların kullanım amacı, kullanıcı profili-kullanıcı sayısı ile doğru orantılı olarak renkli, hareketli bir tasarım yaklaşımı benimsendi. Bu yaklaşım, katların kompakt yapısını daha eğlenceli ve içinde uzun zaman geçirilebilir hale getirdi.

vodaphone2Kat planlarındaki düzensiz yapı, planlama aşamasında simetri kaygısı ile yeniden düzenlendi. Her kat planı birbiri ile aynı kurgu temelinde ele alındı. Bu çıkış noktası ile, fonksiyonları ne olursa olsun katlara aynı noktadan, mekân merkezine açılacak şekilde girişler sağlandı. Ancak diğer yandan kullanım amacına göre iç mekân planlaması ve tasarımları farklı yorumlandı. Kat hollerinde de benzer prensipten hareketle mutfak, vestiyer, WC, teknik hacimler gibi servis alanları aynı düşey aks üzerinde planlandı.

Binanın aydınlatma tasarımı da genel mekân tasarımları ile birlikte, konseptin bir devamı olarak mimaristudio ekibi tarafından şekillendirildi. Katların farklı tasarımları ve kullanım amaçlarına uygun, mekâna özel planlama ve seçimler yapıldı. Binanın tamamında LED teknolojisi tercih edildi. Tüm alanların bağımsız aydınlık seviyeleri hesaplandı, aydınlatma kurgusunu oluşturan ve genel aydınlatmayı sağlayan armatürlerin yanında, belirli alanlar dekoratif ürünlerle desteklendi.

Proje; tasarım yaklaşımı, yarattığı farklı alternatifli kullanım olanakları ile hedefine uygun ve işverenin uluslararası kimliğiyle uyumlu bir çalışma olarak tamamlandı.

Projeye katılanlar:

Proje Yeri: Beyoğlu-İstanbul
İşveren: Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
İç mimari tasarım: mimaristudio
Tasarımcılar: Ayça Akkaya Kul, Önder Kul
Vodafone Proje Yönetimi: Müge Yalçın, Tunç Darıcı
Yardımcı mimar: Leyla Arslan
Aydınlatma tasarımı: mimaristudio
Görsel tasarım: mimaristudio&Future-ist
Görsel uygulama: Akgün Reklam

Elektrik proje: Frekans Elektrik
Mekanik proje: MCA
İnşaat yapım: Fabrika Mimarlık
Elektrik yapım: ERM Mühendislik
Mekanik yapım: ORCA Mühendislik

Uygulanan ürünler:

Aydınlatma armatürleri: Artemide Skydo, Limba (özel üretim)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir