Close

07/12/2016

Devasa ışık ayrıntıları olan resepsiyon alanı

maceristan1Macaristan’ın Budapeşte kentinde EMKE ofis binası

Macaristan’ın Budapeşte kentindeki EMKE ofis binası Avrupalı bir gayrimenkul-yatırım şirketi olan AEW Europe tarafından işletiliyor. LAB5 Architects firmasının mimarları, bir restorasyon süreci için binanın iç alanlarını tasarladı. Binanın yenilenmesi dışında mimarlar, resepsiyon alanını “içerisi ve dışarısı arasında bağlayıcı bir öge olarak” tasarlamaya çalıştılar. Özellikle “doğa” temasının, malzeme ve organik biçimler ile resepsiyon alanında yansıtılması istendi.

LAB5 Architects ve tasarımcı Tamas Abel’in ortak çalışması kapsamında geliştirilen LED’lerle ışıklandırılan mavi yeşil resepsiyon masası bir nehiri andırıyor. Nehir ise bina içindeki yoğun iletişim akışını ve insan trafiğini simgeliyor. Karşılama masasının yeşil mavi renkli üç boyutlu cam yüzeyi dalga şekilli. Masanın sağ ve sol kenarına LED’ler yerleştirilmiş ve arkadan aydınlatma sağlıyorlar. Üç boyutlu dalgalar ışık içinde etkileyici ışık efektleri oluşturuyor.

maceristan2Karşılama masasının üzerinde büyük bir cam kutu içinde offset baskılı desenler yer alıyor. Bazı bölgeler yansıma yapan folyo ile kaplanmış. Cam cephe ve yan cam paneller LED’ler ile arkadan aydınlatılıyor. Hem karşılama masası hem de cam kutu bir dizi martıları andıran sarkıt lambalarla desteklenen estetik ortamı yaratıyor.

Giriş alanı büyük ve açık bir etki oluşturuyor. Atmosfer aydınlık ve davetkâr. Bu ortamdan hem ziyaretçiler hem de çalışanlar keyif alıyor.

Projeye katılanlar:

Mimarlar: LAB5 architects-Dobos Andras; www.lab5.hu
Karşılama masası tasarımı danışmanı: Tamas Abel; www.fulekvari.wix.com
Fotoğraflar: Bujnovszky Tamas

Uygulanan ürünler:
Sarkıt Lamba Mouette, Artemide

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir