Close

22/04/2017

AKŞAN Yönetim Binası, İstanbul

AKŞAN yönetim binası bitişik nizam olması sebebiyle sadece ön ve arka cepheden ışık alıyor. Tasarım ekibi ise doğal ışığı olabildiğince kullanabilmek için tasarım yaklaşımı olarak şeffaflığı benimsedi. Bu ilkeyle katlarda tüm ara birimler cam bölme duvarlarla bölünerek şeffaf bir bütün oluşturuldu.

Tasarımdaki bu yaklaşım sadece mimari çözümde değil elektro-mekanik alt yapıda da geçerli kılındı. Elektrik tavaları ve havalandırma üniteleri dahil olmak üzere tüm altyapı beyaza boyanarak görünür kılındı. Bu sayede tüm aydınlatma armatürleri elektrik tavalarına takılarak, gerektiğinde yerlerinin değişmesi, artması ya da azaltılması gibi bir dinamiğe sahip oldu.

Giriş kattaki tüm firmanın ana yüzü olan büyük holü ve dinamiği vurgulayan diyagonal karşılama bankosu yine diyagonal çizgilerle bütünden koparılmışçasına duran toplantı ünitesi kurumsal kimliğiyle bütünleşti. Farklı açı ve yüksekliklerdeki lineer aydınlatmalarla, hem mekânın aydınlatılması hem de dinamik etkisi vurgulanmak istendi. Taşıyıcı kolonlar ise pleksi arkası LED şeritlerle kaplanarak aydınlatma elemanına dönüştürüldü.

AKŞAN firması kendi içinde birkaç şirketten meydana geldiği için, her kat kullanımına göre tasarlandı. Kat hollerinin bir bütünün parçası olduklarını vurgulamak adına temelde aynı yerleşimde bulunuldu. Ancak aydınlatmalar, farklı yüksekliklerde ve farklı paneller üzerine takıldı. Böylelikle gerekli güç değerlerine ve yükseklik farklarına göre değişik boyutlarda sıva üstü spot ve lineer aydınlatmalar kullanıldı. Hareketli mobilyalardaki farklı renklerle de tanımlama kimlikleri vurgulandı. Özellikle bekleme bölümü tavanındaki ayna paneller, mekânda sınırsızlığı daha da güçlendirirken aynı zamanda farklı perspektifler oluşturdu.

Projeye katılanlar:

İşveren: AKŞAN Grup
Proje alanı: 3500 m2
Mimari proje: Ayşegül Balkan Mimarlık-Elif Özbay, Ayşegül Balkan Küçükduran
Aydınlatma tasarımı: Ayşegül Balkan Mimarlık-Elif Özbay, Ayşegül Balkan Küçükduran; www.aysegulbalkan.com, ECC Mühendislik-Kamil Yiğit;
Elektrik projesi: ECC Mühendislik-Kamil Yiğit; www.eec.com.tr

Uygulanan ürünler:

Ofis katlara Lineer Aydınlatma STILAS 458113 1X35W, STILAS 138202 1X28W, STILAS 138201 2X7 W Flüoresan armatür, LampGustaf-Garage

Metin: Ayşegül Balkan Küçükduran
Fotoğraflar: Serdar Acar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir