Close

12/04/2017

Polimeks İnşaat Aşkabat İdari Binası

Metin: Önder Kul
Fotoğraflar: Ozan Çakmak

Polimeks İnşaat’a ait 8000 m2 kapalı kullanım alanına sahip Aşkabat İdari Binası; merkez; 3 çalışma, 1 yönetim, 1 yönetim ağırlama ve 1 restoran-sosyal faaliyet katı olmak üzere toplam 6 kattan oluşuyor.

Mimari projesi Polimeks İnşaat’ın tasarım grubuna ait yapı, merkezinde yatay ve düşey dağılım aksı olan bir çekirdek, onun etrafında kurgulanan iki bloktan oluşuyor. İç mimari tasarımının mimaristudio ekibi tarafından gerçekleştirildiği binanın bu iç dizaynı; firmanın her geçen yıl gelişen iş hacmi ve yenilikçi vizyonuna yanıt verebilecek şekilde oluşturuldu.

Aydınlatma tasarımı, binanın iç mimari çalışmaları ile birlikte her kata özel ve ayrı ayrı ele alındı. Katlar arasındaki tasarım çizgisi farkı, aydınlatmada da farklı ürün ve ışık renkleri ile desteklenerek uyumlu hale getirildi. Çalışmalar ile, gerek tavan planı kurgusu, gerekse renk ve ürün tipleri ile mekân tasarımlarını tamamlayan bir aydınlatma konsepti ortaya kondu. Bu kurgu ile genel çalışma birimleri, ana karşılama holü, yönetim alanları, restoran bölümü gibi sosyal alanlarda farklı tip ve özellikte ürünler tercih edildi.

Tüm mekânların gün ışığını kullanma durumu, çalışma ve dinlenme alanları açısından gereken farklı aydınlatma düzeyleri göz önünde bulunduruldu. Işık renkleri ve genel mimari konseptte buna göre armatür seçimleri yapıldı. Çalışanların iş verimi konusunda büyük önem taşıyan aydınlatma tasarımı, gerekli konforu sağlayacak aydınlık düzeyleri hesaplanarak oluşturuldu.

Armatürlerin sadece lamba tipi, ışık rengi gibi teknik detaylarına değil, aydınlatma tasarımının mimari kurgunun tamamlayıcısı olmasına dikkat edildi. Bu yüzden ürünlerin renkleri, montaj tipleri, formları, geometrileri ve yerleşimleri gibi detaylar da özenle seçildi.

Ana giriş bekleme holünde Kreon’un Regard ve Regard duble ürünleri asimetrik olarak kullanılarak tekdüzelikten kaçınıldı. Ürünün lamba tipleri halojen ve reflektör açıları da geniş açı seçilerek ortamda sıcak bir atmosfer yaratıldı.

Yönetici odası

Yönetici odalarında masa üzeri aydınlatması olarak Kreon’un Cadre ürünü seçildi. Armatürün asansörlü ayarlanabilir sarkma fonksiyonu ve siyah deri yan kolları ile iç mimariye uyumu düşünüldü. Bunun yanında içinde kullanılan T16 80W flüoresan ile masa üzerinde gereken aydınlık düzeyi elde edildi. Ayrıca, darklight reflektör ile bilgisayar ekranında oluşabilecek parlamalar da engellenerek detaylar tamamlandı.

Tasarım yaklaşımı ve genel çizgisi ile bölgede bir ilk sayılabilecek yapı, firmanın Türkmenistan içindeki merkezi olmasının yanı sıra vizyoner kimliğini de temsil ediyor.

Yemek alanı

Projeye katılanlar:

İşveren: Polimeks İnşaat
Proje yeri: Aşkabat/Türkmenistan
Proje iç mekân alanı: 8000 m2
İç mimari tasarım: mimaristudio
Tasarımcılar: Ayça Akkaya Kul & Önder Kul
Yardımcı mimar: Kürşad Hazer, Numan Balkaş
Elektrik proje: Tasarım Proje
Aydınlatma tasarımı: mimaristudio; www.mimaristudio.com

Uygulanan ürünler: Kreon, Paralel Aydınlatma, özel imalat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir