Close

03/09/2016

Dinamik olarak aydınlatılmış havalandırma boruları: NOMA Binası

Noma1NOMA binasındaki havalandırma boruları 29.000 ışık noktasına sahip. Noma – North Manchester (Kuzey Manchester) kısaltması – 1,133 milyar Euro değerinde, 80.900 m2’lik büyük bir iyileştirme projesi.

Noma3 Yaklaşık 371.612 m2’lik ofis, ticari, konut alanları ve eğlenceye yönelik alanlar ile karma kullanıma yönelik bir proje. Disiplinler arası çalışmaları ile bilinen planlama ofisi Cundall, beton ve alüminyumdan oluşan merkezi konumlandırılmış üç yer altı kanalını güzelleştirme yarışmasına katıldı. Bu kanallar grup ofislerinin havalandırma tesisi olarak hizmet ediyor. Kamusal aydınlatma alanındaki trendleri takip eden Cundall, bu kanallar için interaktif dinamik bir ışık uygulaması yapmakla görevlendirildi. Noma kanalları Noma2sürekli değişecek şekilde tasarlandı. Okul, öğrenci ve sanatçılardan ve de özel olarak geliştirilen bir uygulamadan alınan verilerle oluşturulan içerikler dinamik ışık kompozisyonlarına dönüştürülüyor.

Noma4Havalandırma kanalları kötü imajı olan sanayi görüntüleriydi. Ancak, ışık bu imajı değiştirebilecek ve kendisini anlamlı bir şekilde görüntünün merkezine oturtabilecekti. Bu proje, kentsel alanda teknik sanayi ögelerinin estetik hale getirilmesi konusunda bir ikon niteliğinde.

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı: Cundall Light4; www.cundall.com
Fotoğraflar: David Lake

Uygulanan ürünler: Traxon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir