Close

04/09/2016

Intertech Teknopark Ar-Ge Binası Kurtköy, Istanbul

Intertech1Bankacılık sektörüne entegre yazılım sistemleri konusunda çözümler sunan Intertech’in İstanbul-Kurtköy Teknopark içerinde yer alan Ar-Ge merkezi, 7 kattan oluşuyor ve toplam 19.000 m2’lik bir inşaat alanına sahip. Yapının temel geometrisi, Y şeklinde iki farklı koldan oluşuyor. Bu iki blok, dışarıdan fark edilebilen çelik konstrüksiyonlu cam geçit ile birbirine bağlanıyor. Havada asılı gibi görünen cam geçit, binanın şeffaflık gerektiren, inovasyon ve teknoloji odaklı fonksiyonuna uygun karakterini gözler önüne seriyor.

Intertech2Çalışan insanları kucaklayan, yaratıcı fikirleri destekleyen, motive edici ortak çalışma alanları yaratma düşüncesi üzerine geliştirilen şeffaf ve akışkan mekân kurgusu, minimal hatlara sahip ürünler seçilerek tamamlandı. Aydınlatma, işlevin ön planda olduğu sade ve abartısız hatlara, yine obje olarak ön planda olmayan mimari detaylar ile bütünleşmiş tasarımın bir parçası olarak eşlik ediyor.

Intertech3Projede farklı metrekarelerdeki açık ofisler için, 4000K renk sıcaklığında, ışığın homojen olarak yayılmasını sağlayan opal difüzörlü Y şekilli lineer aydınlatma ürünleri tercih edildi. 360 derece açıyla her yöne referans veren dengeli fakat tekdüze olmayan karakteri, Yoda’yı inovatif ve yaratıcı fikirlerin geliştirildiği ortamlar için ideal bir aydınlatma aracı haline getiriyor. Açık ofislerin genel aydınlatmasında çalışma alanları dışında kalan kısımlar, rayspotlar ile desteklendi.

Intertech4Sirkülasyon ve ortak kullanım alanlarında mekân geçişlerini destekleyen parçalı düz alçı panel asma tavan aralarında sıva üstü dar açılı LED’li spot armatürler, ikili ve tekli gövde seçenekleri ile kullanıldı. Zemin kat giriş lobisi ve kiralık ofis alanlarında ise aynı tavan sisteminde sıva üstü lineer sistem tercih edildi. Yemekhane alanının genel aydınlatması, aynı çapta yuvarlak sarkıt armatürlerle sağlanırken, geçiş alanlarında ve bar kısmında silindir şeklinde dar açılı armatürler kullanıldı.

Projeye katılanlar:

İşveren: DenizBank A.Ş
Mimari proje: ERA Mimarlık – Ali Hızıroğlu
Tasarım ekibi: Çiğdem Duman, Müge İnci Özpolat, Uğur Yavuz, Melis Uysal, Deniz Akkoca, Zuhal Ozen
Proje yönetim: Proma Proje Yönetim – Ebru İnce, Mustafa İpek, Elif Savaşer, Sinan Urun, Evre Tınastepe
Elektrik projesi: Proma Mühendislik Danışmanlık – Erdoğan Duman, Ozan Civan
Aydınlatma tasarımı: ERA Mimarlık; EAE Aydınlatma – Rasih Sefa Atasoy, Didem Çarçak Erden; www.eaeaydinlatma.com

Uygulanan ürünler:

EAE Aydınlatma, Linea 70 lineer sistem, Yoda lineer sistem, Recta, Recta Mini, Brick, Neta, Tina, Veno, Flexbar gizli aydınlatma armatürü

Metin: Didem Çarçak Erden
Fotoğraflar: Sahir Uğur Eren

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir