Close

10/12/2016

EY İstanbul Ofisi

Dünya çapında bağımsız denetim, danışmanlık, kurumsal finansman ve vergi alanlarında 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren EY’nin, belirlediği Vision 2020 hedefleri doğrultusunda ofislerinde mekandan bağımsız çalışma ortamı sunan ‘work place of the future’ konseptini uygulamaya başladı.

Yaklaşık 1200 çalışanı olan EY Türkiye; açık ofisler, ofis odaları, kafeterya, kat toplantı ve özel toplantı odaları, takım çalışması alanları, mutfak, yemekhane ve depolardan oluşan çalışma alanıyla, akıllı bina sistemine sahip Orjin Maslak Plaza’nın 5 katında toplam 11.000 m2 alana sahip.

Ofiste esnek çalışma saatlerine uyum sağlayacak şekilde masaya ve kişiye özel aydınlatmalar hedeflendi. Bunun için açık ofiste peş peşe birbirine düz olarak ekli 1,4 m uzunlukta 3 masa ve Y şekilli 1,2 m uzunlukta 3 masa tasarlandı. Masa üzerlerinde 350lx ışık seviyesini sağlayacak şekilde 4,2 m uzunlukta tek parça sarkıt (65×85 boyutlarında bir profil ile) kullanıldı. LED ışık kaynağı ile donatılan profillerde her 1,4 m’ye 1 DALI sürücü kullanılarak her masanın ayrı ayrı kontrol edilebilmesi sağlandı.

Gün ışığı sensörlerinden alınan verilerle cam tarafı masalar ve iç masalardaki armatürlerin ışığı ayrı ayrı seviyelerde dimlenerek nominal aydınlık, maksimum tasarruf sağlandı. Ayrıca her masa aydınlatması ayrı ayrı adreslenerek mesai dışı çalışmalarda kullanıcının, sadece kendi masasının ışığını kontrol panelinde yakması sağlandı.

Ofis odalarında 50×70 LED’li profil masa üzerine sarkıtıldı ve aynı boyutlarda profil, direkt/endirekt aplik olarak imal edildi. Kat toplantı odalarında kamaşma kontrollü LED’li gömme spotlar kullanıldı. Ofis koridorlarında istenilen şekli alabilen spiral kollu LED lambalı spot, duvarları ve dolapları aydınlatmada kullanılırken efekt aydınlatması için tijli yönlendirilebilir LED spotlar tercih edildi.

Bekleme salonunda 2 m çaplı halka şeklinde LED’li sarkıt armatür uygulanırken, büyük toplantı odalarında projeksiyonu engellemeyecek şekilde ve boyutta sıva üstü kare LED spotlar dekorasyona özel imal edildi. Duvar kenarlarında ise 1W minik LED spotlar kullanıldı.

Projeye katılanlar:

İşveren: Ernst Young Türkiye
Mimari proje: K Mimarlık-Timur Kayserilioğlu
Elektrik uygulama: Armada Elektrik
Aydınlatma tasarımı: Spektral Aydınlatma-Mehmet Ali Genç; www.spektralaydinlatma.com, K Mimarlık-Timur Kayserilioğlu

Uygulanan ürünler:

Spektral, 65×75 sarkıt profil, 50×70 sarkıt profil ve aplik, Spiralli spot, Tijli LED spot, Sıva üstü kare LED spot.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir