Close

09/11/2016

Boşluklar, karşıt etkiler ve aydınlatma dengesi: Altın Oran, Sinpaş Satış Ofisi

sinpas1Metin: Yıldız Ağan
Fotoğraflar: Sedat Antay, Uğur Eren, Yunus Şenerer

Altın Oran Konut Projesi, Genel Müdürlük ve Satış Ofisi’nin ortak çatısı; projenin mimarisi, ilk kentlerin su kenarlarında kurulmasına atıfta bulunan göletler ve peyzajla dizayn edildi. Yenilikçiliğin vurgusu, öne uzanan, 25 m ileriye giden dev saçak ile, firmanın sağlam ve köklü birikiminin sembolü ise, ağaç formundaki taşıyıcı ile tasarlandı.

Mimaride yer alan yüksek galeri boşlukları, zemin, asma, bodrum ve ofis katlarını, mekânsal olarak ilişkilendirerek şeffaflık ile birlikte binanın bütünlüğüne farklı perspektifler kazandırdı. Projenin aydınlatma tasarımın çıkış noktası mekânların bütünsel algısını monotonlaştırmadan, bölgesel çözümleri bağlayarak tek fotoğrafı elde etmek üzere kurgulandı. Farklılıklar, işlevlere referans vermek üzere tasarlandı.

sinpas2Mekânın algısı armatürlerin değişken kuvvetlerdeki bileşkesi ile tanımlandı. Gereken göz konforu, negatif tasarımlarının ışık hüzmelerinden beslenirken, baskın tasarımlı armatürler ise aydınlatma senaryosundaki rollerini üstlendi.

Konstrüksiyon çatı, saydam cam cepheler ve kısmi sağır duvarlar ile çevirili üç boyut içindeki boşlukta yer alan parlak ve mat yüzeyler, ışığın görsel algısını ve geriverimini yansıtma farklılıkları ile yönlendirdi. Mekân yüksekliği ve yapı malzemeleri, kullanılacak armatürlerin prensip yapısını belirledi.

Farklı elementlerin-dokuların, ışık kaynakları ve renkleri ile kesişmesinin yorumu bilinçli tasarımlar ile sağlanabilir. Gereken aydınlatma değerlerinin sağlanması üzerine ışık kaynaklarının seçimi ile kurgulanan tasarımlar yanıltıcıdır. Doğru aydınlatmanın sonucu, yapı malzemelerinin ışıkla etkileşiminin bilinci ile farklılıkların avantajlarını tasarıma dahil edebilmektir.

sinpas3Projede binanın mimarisi ve geçirgenliğiyle gün ışığının iç mekânlara verimli şekilde dağılımı göz önünde bulundurularak aydınlatma yerleşimleri belirlendi. Mevsimsel farklılıklar dikkate alınarak enerji tasarrufu sağlandı.

Yönetici odaları aydınlatmaları, kullanıcı özellikleri, iç mekân tasarım çizgisi ve bütünün parçası olma niteliğine göre özel olarak tasarlandı.

sinpas4Ofis katlarını içeren “giriş galeri” bölgesinde, yüksek boşluğun tanımı sadece, her katın formu ile sınırlarını çizen lineer aydınlatma eğrilerinin toplam algısı ile galeri bölgesinin gerdanlığını oluşturdu. Galeri boşluğunun cam taraflı cephesinde ise wallwasher LED armatürler, gün ışığının doğal etkisini havanın kararan saatlerinde de devam ettirdi.

Cephe aydınlatmasındaki tasarım düşüncesi; mekânın cam cephe geçirgenliğini ve iç mekânlardaki aydınlatma seviyelerinin kontrastlarını kullanarak tüm bunları avantaj haline çevirmek oldu. Böylelikle tasarım iç mekânın algısını ön plana çıkarmak üzere sadeleştirildi. Tanıtım ofisleri ve showroom amaçlı mekânların, dış cephe formlarının belirgin ve kuvvetli vurgusu iç hacim görünürlüğünü zayıflattığı için, minimum düzeyde cephe tasarımı planlandı. Binanın cepheden algısı, iç mekânın aydınlatma vurguları ile kabuk yapısından ayrıştırılıp simgeleştirildi.

Çevre aydınlatması tasarımına dahil edilen göletler, meydanlar ve yeşil alanlar, akşam saatlerinin doğal görünümünden kopartılmadan ve yaşayanlarının biyoritmi için gereken karanlık düzeyinin korunması üzerine, belirli ölçekte aydınlatıldı. Proje meydanını oluşturan ve ikonu olan, peyzaj zemin taşlarından yapılan “yıldız deseni” akşam saatlerinde lineer döşemeye monte RGB profillerin ışık senaryosu ile hayat buldu. Bilinçli seçilen lineer aydınlatma armatürleri; diffuse ve LED özellikleri ile çevreye ışık kirliliği ya da renk yansımaları vermeden, çizdiği form sayesinde meydan bölgesini vurguladı.

Bu projenin aydınlatma tasarım teması, bölgesel tasarımların bütünsel algısıdır.

Projeye katılanlar:

Proje: Altın Oran Sinpaş Genel Müdürlük ve Satış Ofisi
İnşaat alanı: 7.067 m2
Mimari grup: Evrenol Mimarlık
Mimarlar: Mehpare Evrenol, Alp Evrenol, Arzu Yoldemir, Gufran Gülge
Sinpaş Optimum Danışmanlık Peyzaj Mimarı: Sevil Özarutan
Aydınlatma tasarımı: Hi-tec – Yıldız Ağan; www.hi-tec.com.tr

Uygulanan ürünler:
Viabizzuno, Modular Lighting, Hoffmeister, Aldabra, Özel tasarım yerli imalat ürünler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir