Close

05/06/2017

Yargıcı Merkez Ofisi, Beyoğlu/İstanbul

1978’den beri Türkiye’de hazır giyim sektörünün temel taşlarından birisi olarak faaliyetini sürdüren Yargıcı, Beyoğlu’nda inşa edilen 2500 m2’lik üç katlı yeni merkez ofisine taşındı. Bina genel ofis alanları, resepsiyon, toplantı odaları, eğitim salonu, koridor alanları, dinlenme-yemek bölümü ve ıslak hacimler olmak üzere yedi ana bölümden oluşuyor.

Ofis aydınlatması için hem standartlara uygun, hem de Yargıcı’nın mağazalardaki aydınlatma karakterine paralel bir tasarım yapılması istendi. Bir yandan çalışanlar için aydınlatma anlamında uygun bir çalışma ortamı sağlarken, aynı zamanda Yargıcı mağazalarındaki renk sıcaklığı ve aydınlatma seviyesinin yakalanmasına özen gösterildi. Ayrıca ofisin mimari tasarımına uygun ürünlerin kullanılması da talep edildi.

Ofis binasındaki yedi bölümün her biri için firmanın mimari ekibi ile beraber çalışan Lamp 83, ayrı ayrı aydınlatma konsepti hazırlandı. Yapılan çalışmalarda Yargıcı’nın tasarımlarındaki sadelik ile birlikte gelen şıklık, Lamp 83 için bir başlangıç noktası oldu.

İş gününe başlanan resepsiyon alanında hem yaratıcı çalışma ekibi, hem de misafirlere enerjik ve dinamik bir his vermesi için Joy LED ailesinin kare ankastre yönlendirilebilir ürünü tercih edildi. Aynı ailenin farklı ürünleri diğer alanlardaki genel aydınlatma ihtiyacını karşılamak için de kullanıldı. Ofis alanlarında bütün gün tasarım yapan ekibin çalışma konforunu sağlamak amacıyla, ürün seçimi ve konumlandırılması kamaşma faktörü dikkate alınarak yapıldı. Bu bölümde Ark ürün ailesinin sarkıtları, masa boyutlarına uygun olarak çeşitli uzunluklarda üretildi.

Koridorlarda homojen ve geçiş alanı duygusunu yaşatacak, ofis alanlarına göre daha yumuşak bir aydınlatma hedeflenmişti. Bunu sağlamak için de tüm koridor boyunca uzanan ışığı, kesintisiz olarak kullanılan lineer Ark LED ankastre çözümü ile sağlandı. Projede yer alan kesintisiz ışık hattının en uzunu 64 metre olarak tasarlandı.

Ark lineer sarkıt ürünlerin dali dim versiyonu eğitim salonunda ışığın ihtiyaca göre kontrol edilebilmesine olanak tanıdı. Mutfak bölümünde ışığın çıkışının derinde olmasıyla gözü rahatsız etmeyip ve kamaşmayı önleyen Joy LED ürünüyle de hoş bir ambiyans yakalandı. Son olarak ıslak hacimlerde IP54 Solo ürününe yer verildi.

Projeye katılanlar:

İşveren: Yargıcı Konfeksiyon İhr. Ve Tic. A.Ş.
Mimari proje: Yargıcı – R. Volkan Öztezcan
Elektrik projesi: Biricik Elektrik
Aydınlatma tasarımı: Lamp 83 – Hacer Özturhan; www.lamp83.com

Uygulanan ürünler: Lamp 83, ArkLed Sarkıt Özel Üretim, ArkLed Ankastre Özel Üretim, JoyLed Ankastre, SoloLed Ankastre

Metin: Serhan Acar
Fotoğraflar: Gürkan Çağlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir