Close

05/08/2008

TeliaSonera Metrocity ofisi

Aydınlatma Tasarımı: Kroma Aydınlatma, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

teliasonera-2

Metin: Uygar Sakarya, Fotoğraflar: Kaan Verdioğlu

Modern ve prestijli bir ofis ortamı amaçlanarak yapılan TeliaSonera İstanbul Ofisi’nin aydınlatma çözümünde, bir aydınlatma projesinin en önemli kaygısı olan insan, çevre ve enerji ilişkisinin en iyi şekilde kurulması amaçlandı.

Üstün ve prestijli bir yapıya sahip olan ofis, genel olarak yönetim odaları, açık ofisler, toplantı odaları, fuaye, koridorlar ve kafeteryadan oluşmakta. Aydınlatma tasarımı tüm mekanlarda bu yapı çerçevesinde yüksek teknolojiye sahip ve aynı zamanda estetik çözümler içerecek ve mimarı ile de aynı çerçevede bütünleşecek şekilde planlanmıştır.

teliasonera-3

Kafeterya bölümünde kendisine has saydam camıyla mekanı ferahlatan felsefesi ile Sconfine konseptinin Sphere modeli, tefriş elemanlarına denk  gelecek  şekilde mekanı bütünlerken, giriş kısmında ziyaretçilere arka plandan görsel olarak farklı bir perspektif sağlamaktadır.

Metal asma tavan bulunmayan ve binanın eğrisel mimarisini takip eden açık ofis bölümlerinde bu eğriselliği takip edecek ve esnek bir çalışma ortamına destek verme özelliğindeki Mellow Light IV konsepti düşünülmüştür. Yayınık ışığa sahip sıva üstü armatürler kendine has dizaynı ile mekana ayrıca bir değer katmaktadır.

teliasonera-12

Metal asma tavan sisteminin öngörüldüğü özel toplantı bölümlerinde aynı konseptin gömme endirekt versiyonları uygun görülmüştür. Açık ofis bölümlerinde yine endirekt gömme flüoresan serisi ürünlerin eco versiyonları önerilmiştir.

Koridor ve koridorların kavuştuğu fuaye bölümünde silindirik camlı downlightlar yuvarlak özel imalat Barrisol gergi tavan sistemi ile birleşmiş ve birbirini bütünleyen bir ilişki kurulmuştur.

teliasonera-22

Yönetim odasına yönlenen saydam duvarlı koridorda ise koridoru aşağıdan vurgulayan ve koyu koridor zeminini periyodik ve lokal olarak aydınlatan OriLED sistemi farklı bir çözüm olmuştur.

Yönetim odalarında direkt / endirekt masa üzeri sarkıt olarak Orea, Vaero ve Aero gibi içerdiği Waveguide teknolojisi sayesinde göz konforu odaklı çözümler kullanılmıştır. Genel aydınlatma olarak kesik reflektörü ve opak camı ile lokal ve yayınık olmak üzere iki ışık dağılımına sahip tekli ve ikili 2light downlight konsepti uygulanmıştır.

Tecton endirekt/direkt reflektörleri ile müdür odalarında mekanı ferahlatacak ve açık ofislerine açılan bu odalarda dış perspektife katkı sağlayacak bir aydınlatma sistemi düşünülmüştür.

Tüm mekanlarda armatürler dim edilebilir seçilmiş olup lineer kov aydınlatması mekanda minimum gölge için katkıda bulunurken aynı zamanda farklı ışık senaryolarına da imkan vermektedir.

Künye:

Proje adı: TeliaSonera Ofis / Metrocity IST.
Mimari tasarım: EL Mimarlık
Aydınlatma tasarımı: KROMA Aydınlatma

Kullanılan ürünler:
Zumtobel – Sconfine Sphere -Sark›t
Zumtobel – Mellow Light IV – gömme flüoresan
Barrisol – Ifl›kl› Gergi Tavan Sistemi
Zumtobel – 2light / Flavia / DL 3000 – Downlight
Siteco – Endirekt gömme flüoresan
Zumtobel – OriLED – aplik
Zumtobel – Waveguide (Orea, Vaero ve Aero) – Sarkıt
Zumtobel – Tecton – Sarkıt
Tridonic – Balast
Osram – Balast  & Ampul

Resim Galerisi:

2 Comments on “TeliaSonera Metrocity ofisi

barrisol
15/12/2009 - 13:41

bilgiler için teşekkürler. bende kendi çapımda bu malzemeyi tanıtıyor ve inceliyorum.

barrisol
15/12/2009 - 15:41

bilgiler için teşekkürler. bende kendi çapımda bu malzemeyi tanıtıyor ve inceliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir