Close

03/08/2008

Işık kırılmalarının grafiksel şovu

Aydınlatma tasarımı: Hi-Tec Aydınlatma, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

t-bank-genel-mudurlugu-2

Metin: Yıldız Ağan, Fotoğraflar: Duygu Arseven, Serhat Özşen, Gürkan Akay

Mimarinin ruhuna aykırı olmadan iç mekan aydınlatmasını doğal ışık görüntüsüne çevirme sanatı, aydınlatma tasarımcısının evrenin doğal akışının bilincinde olması ile yaratıcılığı birleştirme sanatıdır. Sabah saatlerinde gün ağarması veya öğle saatlerinde yoğun ve dik gelen ışığın etkisi, akşam saatlerinde gün batımıyla değişen ışığın açısı, bizleri farklı bir psikolojiye sürükleyerek yaşamımızı şekillendirmektedir. Özellikle günümüz şartlarında çalışma alanlarında verimi yüksek tutmak ve aynı zamanda prestiji artırmak için yaratıcı çözümler sunulmak zorunluluk haline gelmiştir. Sadece teknik açıdan doğru olan aydınlatma çözümleri yeterli olmamalı, mimari detaylar ve tefriş ile bağlantı kurulmalıdır.

t-bank-genel-mudurlugu-5

T Bank genel müdürlük binası 6000 metre karelik alan üzerinde yer alan beş ofis katı ve bir bodrum kattan oluşmaktadır. Binanın giriş katında T Bankın merkez ofisi bulunmaktadır. Üç katı bankanın açık çalışma düzeninde planlanmış olup dördüncü kat konferans salonları ve son kat executive ofislere ayrılmıştır. T Bank genel müdürlük binası aydınlatması, mimari grup ile ihtiyaçlara yönelik hedefler doğrultusunda tanımlanarak çözüldü. Amaç keyifli, ekonomik, kalıcı ve esnek çalışma düzenine uygun mekanı yaratmaktı.

t-bank-genel-mudurlugu

Geniş alan üzerine kurulan açık ofis katlarının planlaması cepheden bakıldığında bütünlük sağlamalıydı. Ancak kullanılan ürünlerin farklılığı mekanın fonksiyon farklılığını adreslemeliydi. Genel olarak açık ofislerde genel dolaşım alanları ile çalışma masalarının bulunduğu bölgeleri birbirinden ayıran farklı kodlarda tasarlanan tavan birimleri aydınlatmaya yön verdi. Çalışma masaları üzerinde yeterli aydınlatma seviyesi, direkt ve endirekt ışık veren armatürler ile sağlandı. Koridorları belirleyen tavan sistemi daha ön planda tasarlanarak bütünselliği monotonluktan kurtardı. Dairesel formdaki mimari yapının çekirdeğini takiben ekonomik, işlevsel ve yalın tasarımı ile belli bir seviyede tavandan koparılan lineer armatürler, bölgelerin amacını belirleyerek çalışma alanlarının konsantrasyonunu bölmemek üzere sınırladı.

Doğru tasarım ve fonksiyonel olması gereken bir ifadenin yanında, ışık oyunu ile doğal ışığın sunulması iç mekanda olsak bile günışığı ile bizi dünyaya bağlıyor. Sadece teknik açıdan doğru olan aydınlatma çözümleri yapıya değer katmadığı gibi çalışanların yaratıcılığını ve üretkenliğini sınırlamaktadır. T Bank genel müdürlük binasında aydınlatma, çalışma alanlarının dışında ışık kırılmalarının ahengiyle sunuldu. Günümüzün teknolojisi, mimaride ve aydınlatmada günışığı analizi yapmak için birçok araç sunuyor. Mimaride saydam, yarı saydam ve ahşap malzemelerin kullanımı gitgide artıyor. Bölgesel olarak kullanılan ahşap latalı asma tavan sistemleri, aydınlatma ampullerinin arka plandaki kullanımı ile ışık kırılmalarının grafiksel şovunu sergiledi. Aydınlatma tasarımında, sadece standart ürün kullanımıyla değil mimari aydınlatma çözümleri ile yaratıcılığın önemi bir kez daha vurgulandı.

t-bank-genel-mudurlugu-3

Asistan masalarının yer aldığı etkileyici ve geniş bekleme hollerinde masaların üzerinde yer alan Spectral direkt – endirekt kendinden asimetrik ışık yansıma tekniği ile tasarlanan az sayıda ürün ile mekanda başarılı günışığı elde edildi. Ayrıca her lokal bölge tanımlanması gereğiyle Viabizzuno bambu ayaklıklarla odaklandı. Binanın çekirdeğini oluşturan ahşap latalı asma tavanlar içerisinde yer alan armatürler, ahşap lataların reflektör görevi yapmasıyla ışığı keyifle sundu.

T Bank genel müdürlük toplantı ve executive odalarında Spectral askılı profiller ve aplikler kullanılarak ışığın verim ve konfor ile birleşmesi amaçlandı. Işığın endirekt etkisiyle mekanların dinamizmi ayrıca direkt etkisiyle de çalışma konforunun seviyesi birlikte düşünüldü.

t-bank-genel-mudurlugu-4

T Bank genel müdürlüğündeki genel olarak mimari konsepte ve amaca uygun olarak yapılan aydınlatma tasarımında, saydam objelerden yansıyan ışığın devamı olarak ahşabın kesintili tavan yapısından elde edilen saydam etki farklı iki yapı malzemesinin yaratıcılık ile sunumudur. Aydınlatma tasarımı, amaca, konsepte ve projenin bütünüyle aynı ritme uygun tasarlanarak beklentilerde ayrıcalık sunmaktadır. T Bank projesi yalın görünen teknik bir çalışmanın tasarımla ve ışık bilgisiyle harmanlanmasıdır.

Künye:

Proje katılımcıları:
Mimari Grup: KG Mimarlık
Mimar: Gürhan Bakırküre
Aydınlatma tasarımı: Hi-Tec Aydınlatma

Kullanılan ürünler:
MODULAR Trimless Spot, SPECTRAL Sandwich, Flat Direct-Endirekt Armatür Serisi, VİABIZZUNO Bamboo

Resim Galerisi:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir