Close

07/08/2008

Yenişehir Palas Otel

Aydınlatma Tasarımı: Siteco, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

yenisehir-palas-otel1

Metin: Efe Sancak, Fotoğraflar: Sedat Antay

Tarihi Pera’da, yarım asırlık mazisi ile kendine yer edinmiş Yenişehir Palas Otel’i, geçtiğimiz aylarda yenilenen yüzü ile misafirleri ile tekrar buluştu. İç dekorasyonu minimalist bir anlayış ile elden geçirilen yapı, farklı tarzı ile her mekanında sizi şaşırtmaktadır.

Yalın çizgilerin mekan içinde yarattığı ferahlık, otelin kapısından lobiye ilk adım attığınızda dikkatinizi çekecektir. Bu kimliğe uygun olarak tasarlanan köşeli hatlara sahip L formundaki resepsiyon masası aynı formda tavanda oluşturulan bir askı sistemi üzerine monte edilen Eldacon® teknolojisine sahip ince yapılı direkt-endirekt armatürler ile aydınlatılmıştır. Ürün seçiminde çizgiler ve mekan içinde kullanılan malzemeler belirleyici olmuştur.

yenisehir-palas-otel-2

Lobi içinde aydınlık havayı devam ettirmek amacı ile aynı ürünlerin bu sefer kare formundaki tipleri kullanılmıştır. Bu şekilde bütünlük bozulmamış ve de otel içinde yaratılmak istenen ferahlık hissi gerçekleştirilmiştir.

Renkli merdivenleri ve koridorları geçip odanıza ulaştığınızda ise çağdaş tasarım anlayışına göre zevkle dekore edilmiş bir mekanla karşılaşacaksınız. Binanın genelinde olduğu gibi otel odalarında da yalın çizgiller dikkat çekmektedir. Oda içindeki yatak grubu ve çalışma masası birbirinden bağımsız değerlendirilerek aydınlatılmıştır. Çalışma masası üzerinde sarkıtılan ince formlu ve T5 lambalı aydınlatma armatürü hem ışık ihtiyacını karşılamakta hem de çalışma masasını tamamlayıcı bir aksesuar olmaktadır.

yenisehir-palas-otel-4

Odanın genel aydınlatmasını sağlamak amacı ile yatak grubunun üzerinde köşeli hatlara sahip oldukça sade ancak mekan ve içindeki mobilyalar ile uyumlu bir aydınlatma armatürü kullanılmıştır. Söz konusu armatürün silindirik formundaki tipleri ise yatak başlarında tamamlayıcı üniteler olarak tercih edilmiştir. İlave olarak yine yatak başlarında esnek kollu LED ışık kaynaklı okuma lambaları kullanılmıştır.

Künye:

Proje katılımcıları:
Aydınlatma Proje Uygulaması: Siteco Aydınlatma Tekniği
Kullanılan ürünler:
Molto-Luce, Siteco Quadrature

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir