Close

20/12/2008

Alman Hastanesi Tüp Bebek Bölümü

Aydınlatma Tasarımı: Kroma Mühendislik & Aydınlatma, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

Alman Hastanesi

Metin: Önder Alev, Fotoğraf: Kaan Verdioğlu

Alman Hastanesi’nin tüp bebek ünitesinin aydınlatma tasarımı Maji Mimarlık ve KROMA Aydınlatma tarafından yapılan ortak çalışma ile gerçekleştirildi. Mimari projeyle bütünleşen aydınlatma tasarımıyla modern, enerjik ve ferah bir ortam yaratıldı…

Çalışmalar hastane binasının çatı katına açılacak olan tüp bebek ünitesi için Maji Mimarlık ve KROMA Aydınlatma tarafından başlatıldı. Katın genel aydınlatmasının hastanenin genelinde gözlemlenen klasik tarza nazaran modern ve enerjik normlarda olması planlandı. Bunun için yapılan görüşmeler sonucunda en uygun değerlerde karar kılınması ile çalışmalara başlandı.

Alışılmış hastane aydınlatması normlarının dışına çıkılan proje ile asansörden koridora girildiği andan itibaren insanı kucaklayan bir atmosfer ortama hâkim durumda. Koridorun tavanında Flavia ve duvarlarda da en az derinlik ile en yüksek homojeniteyi garanti eden Perluce Opal armatürler kullanılarak mevcut mimaride yer alan ahşap yapı ile yarışa girilmemiş aksine ahşap öne çıkartılarak konsept güçlendirilmiştir.

Karşılama bölümü ise organik yapıyı andıran, tasarımıyla bölümün kullanım amacına uygun görülen ve sanatsal görünümüyle öne çıkan, inci rengindeki difüzörü ve ışıldayan hücre çekirdeği ile mekana hem yumuşak hem de vurgulu bir aydınlatma sunan CircumFlex armatürlerle aydınlatılmış olup; duvar apliği olarak kullanılan Touloup konsepti ile aydınlatma ambiyansı güçlendirilmiştir.  Karşılama masası sarkıt Slotlight ile aydınlatılarak koridorda yer alan opal serinin devamlılığı sağlanmıştır.

almanhastanesi-12

Koridorlarda alçıpan tavana gömme halde yerleştirilen Slotlight ürünler ile koridor alanı daha geniş gösterilerek ferah bir ortam yaratılması sağlanmıştır.

Hasta odalarında çatı yapısından kaynaklanan eğimli tavan yüzeyleri az sayıda armatür kullanılması gerekliliğini doğurmaktaydı. Bu sebeple en etkin aydınlatma seviyesine ulaşılmasını sağlamak amacıyla yüksek ışık geriverime sahip yekpare reflektörlü gömme Panos Q armatürleri ile genel aydınlatma sağlanmış, kamaşmanın önlenmesi için armatür mat cam aksesuarıyla birlikte uygulanmıştır. Ayrıca hasta yatak başı aydınlatmasında da direkt ve endirekt ışık verebilir halde tasarlanmış Pureline hasta yatak başı armatürleri kullanılmıştır.

almanhastanesi-5

Güvercinliklerin genel aydınlatmadan faydalanamaması,  diğer yüzeylere göre dramatik kalmasına sebep oluyordu. Bu durumu gidermek ve aydınlatmayı sağlarken aynı zamanda dekoratif anlamda başarı sağlamak için özel olarak imal edilen gömme LED armatürler kullanıldı.

Odalardaki WC ve duş bölmesinin genel aydınlatması gömme armatürler arasında özel bir yere sahip olan 2Light ürünleriyle gerçekleştirildi. Kesik reflektörü sayesinde aynı ışık kaynağından hem direkt hem de ambiyans ışığı elde ederek, ışığın bu armonisi ile standart downlight’lara göre fark  yaratan armatür dolayısıyla elde edilen aydınlatma seviyesi, ayna üstüne yerleştirilen Tube aplik ile güçlendirilmiş, bölümün geneline hâkim olan ferahlık bu bölgeye de taşınmıştır.

Laboratuar bölümünde tavan yüzeyine monte MellowLight IV armatürleri kullanıldı. Bu armatürlerin sıcak ve soğuk beyaz ışığı ayrı ayrı kontrol edebilmesi ile dim edilebilme özelliklerinden faydalanarak ortamın atmosferinin istenildiği gibi değiştirilmesine olanak sağlandı. Ayrıca armatürün başka bir özelliği olan, direkt ve endirekt ışık verebilmesi dolayısıyla bölümün aydınlatmasının homojen dağılımı gerçekleştirildi.

Hastalarına ve hasta yakınlarına rahat ve huzurlu ve son derece modern bir ortam sağlamayı amaçlayan proje, aydınlatma tasarımı açısından yakaladığı başarılı seviye ile hizmete açılmış durumdadır.

Proje Künyesi:

Müşteri Adı: Alman Hastanesi Tüp Bebek Bölümü Taksim/İstanbul

Proje Mimarı: Maji Mimarlık

Aydınlatma Tasarımı: Kroma Mühendislik & Aydınlatma

Kullanılan Ürünler:

Zumtobel 2Light Mini E kare downlight, Pureline hasta yatak başı, Perluce aplik, Panos Q kare downlight, Slotlight lineer gömme, Touloup yuvarlak aplik, Circumflex Ameba &Kidney sıvaüstü dekoratif armatür, Flavia sıvaüstü dekoratif downlight, ML4 EB Balanced color sıva üstü yayınık ışıklı aktif renkli flüoresan, Kroma Özel İmalat gömme LED armatürler,Wever & Ducre Tube 50 Aplik

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir