Close

26/12/2008

Bosphorus City Satış Ofisi

Aydınlatma tasarımı: Platform Aydınlatma, Proje yeri: İstanbul, Proje yılı: 2008

Metin: İlhan Akkaya, Fotoğraf: Kaan Verdioğlu

Boğaziçi`nin güzelliklerini Halkalı`ya taşıyan, 26 bin metrekare büyüklüğündeki Bosphorus City projesinin açılışı yapıldı. 720 metre uzunluğundaki Boğaz`ı ve 2 Boğaz köprüsünü barındıran projede Ortaköy Meydanı`ndan Beylerbeyi`ne, Kanlıca`dan Yeniköy`e kadar birçok boğaz semtinin esintisini yaşamak mümkün.

Bu prestijli projenin satış ofisi tasarımında da Bosphorus City ana temasından yola çıkılarak boğazın vazgeçilmez unsurlarından tekne formu kullanıldı. Aydınlatma tasarımında ise uygulanmak istenen temel düşünce enerji tasarrufu, uzun ömür, yüksek verim ve sadelikti.

Ana galeride tavan yüksekliği de göz önüne alınarak Erato 1 x HIT-CE / 70 W sarkıt ürünler kullanıldı. Buna ilave olarak tavanda deniz dalgası etkisi yaratmak için tasarlanan perdelerin arasına Hiera 1 x HIR-CE / 70 W ray spot ürünler yerleştirildi. Bu iki ürün grubu ile ana galeride hem istenilen aydınlık seviyesine ulaşıldı, hem de mimari detaylarla bütünleşme anlamında istenilen aydınlatma efekti sağlanmış oldu.

Binanın girişinden itibaren göze çarpan tanıtım panolarında Halia 1 x QR 111 / 50 W duvar modülleri kullanıldı. Satış ofislerindeki tanıtım panoları aydınlatması için Alope Slim 1 x HIR-CE / 35 W sıva altı yönlenebilir aygıtlar seçilerek, panoların hem şık hem de dikkat çekici olması sağlandı.

Ofis mahallerinde asma tavan uygulamasına uygun olarak Bia Slim 1 x T5 / 54 W sıvaaltı lineer aygıtlar ve İda 2 x TC – DE / 18 W sıva altı kare aygıtlar kullanıldı. Bu ürünlerle ofis mahallerinde uluslararası normlara göre yakalanması gereken aydınlık düzeyi olan 500 lux’e homojenlik unsurunu da göz ardı etmeden ulaşıldı.

Asma kat balkon mahallinde binanın dairesel yapısına sadık kalınarak Erato 1 x HIT-CE / 70 W sarkıt ürünleri tercih edilerek yakalanmak istenen dairesel görüntü ışıkla pekiştirildi. Mimaride göze çarpan süreklilik ve derinlik efektine aydınlatma ile katkı sağlandı. Aydınlatma tasarımında başından beri en özen gösterilen unsurlardan biri mekânda bulunan tüm yapı elemanlarıyla aydınlatmanın uyumuydu.

Künye:

İşveren: Sinpaş

Mimar grup: Dekor’s

Mimar: Dilek Günel

Aydınlatma tasarımı: Platform Aydınlatma

Kullanılan ürünler: Lamda marka, Erato, Hiera, Halia, Alope Slim, Bia Slim, İda serileri

Resim Galerisi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir