Close

26/12/2008

Balıbey Han

Aydınlatma Tasarımı: Ebru Güner Özlü, Philips, Proje yeri: Bursa, Proje yılı: 2008

Balıbey Han

Metin: Kadir Karaoğlu, Fotoğraf: Kaan Verdioğlu

Balibey Han, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk 3 katlı çarşısıdır. Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından 15. yüzyılda yaptırılan han 500 yıllık tarihi geçmişe sahiptir. 2006 yılında başlayan restorasyon çalışmaları aslına uygun olarak Nisan ayında tamamlanmıştır. Bursa Büyükşehir Belediye’sinin Bursa’nın gölgede kalmış tarihi alt yapısını gün ışığına çıkardığı büyük projelerden biridir.

Toplam 34 dükkanın bulunduğu hanın zemin katında restoran, 1. ve 2. katlarda ise çini, gümüş, ipek, havlu, antika, kitap, saat gibi turistik ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar mevcuttur. 3. katında resim, müzik, seramik ve tespih sanatına yönelik atölyeler kurulacak hanın teras katı ise kafeteryadır.

Bursa’nın en işlek caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Balibey Han aydınlatılırken tarini yapının mimari özelliklerinin korunmasına ve öne çıkarılmasına dikkat edildi.

Balıbey Han 1

Aydınlatma tasarımı kapsamında yapı giriş-dış cephe, avlu ve iç odalar olmak üzere üç bölümde değerlendirildi. Giriş ve dış cephenin aydınlatma tasarımında hanın taş duvarlarının ve gösterişli kemerlerinin gece de ihtişamlı ve dikkat çekici bir görüntü sergilemesi amaçlandı. Hanın aydınlatma tasarımında tarihi geçmişine uyum sağlaması ve davetkar bir görünüm yaratması için sarı ışık rengi tercih edildi.

Balıbey Han 2

Girişteki kemerin aydınlatmasında, yere gömme ve içerisinde 100W gücünde SDW-T lamba bulunan POMPEI tipi armatürler kullanıldı. İç odaların aydınlatması beyaz ışık veren Philips LEDline armatürlerle sağlandı. İç odalarda beyaz ışık kullanılarak, cephe ile kontrast oluşturulması ve böylece binaya derinlik verilerek hanın mimari yapısının ön plana çıkarılması amaçlandı. Kolonlarda ise amber ışık rengine sahip LEDline armatürler kolon diplerine yerleştirilerek kullanılmıştır.

Balıbey Han Çizim

Balıbey Han Çizim 2

Sol taraftaki tünelin iç kısımlarındaki kemerlerin üzerine, tavana yönlendirilecek LEDLINE armatürler monte edilerek, bu mekanın aydınlatması sağlanmıştır. Kolonlardaki amber renkli led aydınlatmanın aksine burada beyaz ışık rengi hakim olacaktır.

Avlunun aydınlatmasında ise taş duvarların önüne konumlandırılan amber renkli LEDline armatürler ile sıcak bir karşılama etkisi yaratıldı.

alıbey Han Çizim 3

alıbey Han Çizim 4

Cephenin 1. ve 2. katlarındaki aydınlatma, kolon önlerine monte edilecek olan amber ışık rengine sahip LEDline armatürlerle sağlanmıştır. Kemer içlerininde ise, aynı armatürlerin beyaz ışık renginde olan tipi kullanılarak yapının kimliğini belirten önemli noktaların ortaya çıkması sağlanacak ve davetkar bir etki yaratılacaktır.

Künye:

İşveren: Bursa Büyükşehir Belediyesi

Mimari Grup: Piray Mimarlık

Elektrik Proje: Nursoy Mühendislik

İnşaat Müteahhidi: Sama İnşaat

Aydınlatma Tasarımı: Ebru Güner Özlü, Philips

Kullanılan Ürünler: Philips LEDline, POMPEI, LEDModule, LED Flexible Tube.

Resim Galerisi:

One Comment on “Balıbey Han

Gamze_aile_1998
06/12/2010 - 14:25

çk gz biryer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir