Guerrilla Lighting İstanbul


PLD-basinb-PLD-(guerilla-lighting)-kucukTarih:
10 Ekim 2009, Cumartesi.

Saat: 20:00 – 24:00

Yer: Şişhane Meydanı, Teutonia Binası, Galata

Tasarımcılar:

Faruk Uyan, Aydınlatma Tasarımcısı, Planlux

Faruk İTÜ Mimarlık’ta Aydınlatma üzerine (yüksek lisans) tezini yazıyor. Aynı zamanda 2 senedir profesyonel olarak aydınlatma tasarımı üzerine çalışıyor.

Chantelle Stewart, Aydınlatma Tasarımcısı, İngiltere, Studio Dekka

Avrupa’daki bir çok (Dublin, Belfast, Portekiz, Isle of Man vb.) Guerilla Lighting etkinliği arkasında onun imzası var. BDP firmasında çalışırken tanıştığı Guerilla Lighting konseptini sürdürüyor. Son olarak Polonya ve Portekiz etkinliklerine imza attı.

GERİLLALAR GALATA’YA IŞIKLA SALDIRDI!

Professional Lighting Design Türkiye dergisi Türkiye’de yine bir ilke imza attı. Avrupa’da başarı ile uygulanan Guerrilla Lighting etkinliği İstanbul’da 10 ekim Cumartesi günü gerçekleşti!

Çevreye duyarlı aydınlatma tasarımının öneminin vurgulandığı “Guerrilla Lighting”de; 60’a yakın gönüllü gerilla, büyük fenerler ve taşınabilir aydınlatma aygıtları kullanarak Galata Meydanı’ndaki Beyoğlu Belediyesi Binası, Beyoğlu Vergi Dairesi, Sarkuysan Binası ve Galata Kulesi’ni kendi elleriyle aydınlattı. “Görünürlük Projesi ‘09” kapsamında gerçekleşen etkinliği 400’ün üzerinde kişi ilgi ile izledi.

beliz-kocak (2) oncum-yilmaz guray-yolukar (2)

beliz-kocak beliz-kocak (3) beliz-kocak (4)

beliz-kocak (6) guray-yolukar beliz-kocak (7)

10 Ekim Cumartesi gecesi saat 20:00’de Şişhane meydanına gelen kalabalık, önce meydana hakim olan karanlığa ve bu karanlık içinde bile dikkat çeken sarı yağmurluklu gerillalara şahit oldular. 5 dakika sonra çalan ses ile Beyoğlu Belediyesi binası aydınlatıldığında önce şaşırdı, sonra ise alkışları ile destek oldular. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da hazır bulunduğu etkinlikte kalabalık; gerillalar ile birlikte her binanın hazırlanışından aydınlatılmasına tüm süreci izleme şansı buldu. Beyoğlu Vergi Dairesi ve Sarkuysan binası ile devam eden etkinlik Galata Kulesi ile son buldu. Galata meydanındaki kalabalık ve çoşku görülmeye değerdi.

selim-gunes selim-gunes (4) selim-gunes (2)

Özellikle katılımcı gerillalara, fotoğrafçı ekibimize (Başak Sarı, Burak Dolu, Öncüm Yılmaz, Banu Beysungu, Güray Yolukar, Beliz Koçak, Cem Türkmen, Tolga Altuntaş, Senem Kara) tasarımcımız Faruk Uyan‘a, her konuda yardımını eksik etmeyen Korhan Şişman‘a, misafirlerimiz Chantelle Stewart ve John Harrison‘a, takım liderlerimiz Alex Berkman, Hatice Küstür, Damla Oral, Oğuz Gönül, Cem Bulundu, Soner Durak, sponsorlarımız Cemdağ, İkizler, LSP ve Philips firmalarına, destekçilerimiz PLDA derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesine, kişisel olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürü Muhammet Garip‘e ve Görünürlük projesi organisatörü Galata Perform‘a bu geceyi mümkün kıldıkları için çok teşekkür ederiz.

Proje Tarihçesi:

 

Guerilla Lighting etkinliği, BDP Lighting (İngiltere merkezli önemli bir aydınlatma tasarım ofisi) çalışanları tarafından Design Week, Light Festival gibi çeşitli sanat ve tasarım etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. BDP lighting çalışanları arasında çıkmış bir fikir, yine onlar tarafından ilk defa uygulanıyor. Daha sonrasında farklı şehirlerde bu etkinliği organize etmeye başlıyorlar.

 

BDP Lighting’den Martin Lupton, aynı zamanda PLDA Dernek Başkanı, ile kontağa geçen PLD Türkiye Editörü Emre Güneş, projeyi Türkiye’de gerçekleştirmek için bir girişim başlattı. Bu sayede, proje Türkiye’de ilk olarak 10 Ekim 2009’da Galata Perform tarafından düzenlenen Görünürlük Projesi 2009 kapsamında gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve PLDA Derneği tarafından da desteklenen Görünürlük projesi, etkinlik sponsorları Cemdağ, İkizler Aydınlatma, LSP Aydınlatma vePhilips firmaları iken iletişim sponsorları ise Yapı Dergisi ve Mimarizm.com.

Etkinliğin Facebook sayfasına ulaşmak için linketıklayınız.

Guerrilla Lighting Bina Fotoğrafları:

Beyoğlu Belediyesi Binası – Önce (Fotoğraf: Tolga Altuntaş)

beyoglu-belediyesi-tolga-altuntas

 

Beyoğlu Belediyesi Binası – Sonra (Fotoğraf: Tolga Altuntaş)

beyoglu-belediyesi-tolga-altuntas2

Beyoğlu Vergi Dairesi  – Önce (Fotoğraf: Cem Türkmen )

beyoglu-vergi-dairesi-cem-turkmen

Beyoğlu Vergi Dairesi  – Önce (Fotoğraf: Cem Türkmen )

beyoglu-vergi-dairesi-cem-turkmen2

Sarkuysan Binası – Önce (Fotoğraf: Banu Beysungu)

sarkuysan-banu-beysungu

Sarkuysan Binası – Sonra (Fotoğraf: Banu Beysungu)

sarkuysan-banu-beysungu2

Galata Kulesi – Önce ve Sonra (Fotoğraf: Banu Beysungu)

galata-kulesi-banu-beysungu galata-kulesi-banu-beysungu2

galata-kulesi-banu-beysungu3 galata-kulesi-banu-beysungu4

Galata Kulesi – Önce ve Sonra (Fotoğraf: Cem Türkmen)

galata-kulesi-cem-turkmen galata-kulesi-cem-turkmen2

galata-kulesi-cem-turkmen3 galata-kulesi-cem-turkmen4

Video:

Çeken Kağan Fırat’a ve editleyen Tunç Erenkuş’a teşekkürler:


Guerrilla Lighting İstanbul 2009, Emre Güneş

TRT Türk’te yayınlanan görüntüler:

Guerrilla Lighting Istanbul – TRT Türk kanalı, Emre Güneş

Katılımcı videoları:

Resim Galerisi:

 

 

Görünürlük Projesi:

Görünürlük Projesi, yine Galata’yı, Galatalıları, çocukları, sanatı ve sanatçıyı GÖRÜNÜR kılıyor!

10 Ekim 2009, Cumartesi günü saat 11:00den itibaren, yerli ve yabancı sanatçılar arasından seçilen 19 proje, Galata Meydanı, çevre sokaklar, Galata Perform ve mahalledeki diğer mekanlarda izleyicilerle buluşacak. Sabahtan akşam saatlerine kadar sürecek olan program yine renk renk ve dopdolu.

Görünürlük Projesinin bu yılki teması “ışık”. Galata’nın 10.000 civarında aydınlatma üreticisi ve satıcısı ile Türkiye’nin “ışık” merkezi olması ve ünlü Galata Mevlevihanesi’nin burada olması, bizi, “ışığı” tema olarak ele almamıza iten başlıca sebepler.

İstanbul bu yıl 11. İstanbul Bienali ve 2010’un yaklaşması ile çok canlı bir yıla giriyor. Bu çerçevede Görünürlük Projesi yerli yabancı izleticilere çok önemli bir etkinlik sunuyor. Haritasını alan mekan mekan gezip gösterilere katılacak.