Close

28/06/2008

Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe Demonstrasyonu

karanliktan-aydinliga-dort-cephe-demonstrasyonu

Tarih: 27 Haziran 2008

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Santralistanbul

Konuşmacılar:

Emre Güneş, PLD Türkiye Editörü, PLDA Türkiye Temsilcisi

Muhammet Garip,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürü

Lidija Djokic, Yard. Doç. Dr. Belgrad Üniversitesi (Sırbistan), Mimarlık Fakültesi

Mark Sutton Vane,  Aydınlatma Tasarımcısı (İngiltere), Sutton Vane Associates (Londra) Kurucusu

 

Türkiye’de ilk kez:
Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe Aydınlatma Tasarımı Demonstrasyonu

PLD Türkiye’nin gelenekselleştirdiği seminerlerin dördüncüsü olan “Kültür ve Tarihin Kesiştiği Yerde Aydınlatma Tasarımı” semineri diğer senelerden farklı olarak bir demonstrasyon çalışmasına ev sahipliği yaptı. Kültürel kodların ve tarihi dokunun aydınlatma tasarımına etkilerinin konuşulduğu seminerin ardından gerçekleşen “Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe” aydınlatma tasarımı demonstrasyon çalışmasında katılımcılar aydınlatma tasarımının etkilerini deneyimleme şansını yakaladılar.

PLD Türkiye dergisi editörü ve PLDA Türkiye temsilcisi Emre Güneş’in başkanlığında yürütülen organizasyona aydınlatma tasarımıyla ilgilenen çeşitli kurum ve kişiler katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Muhammet Garip’in açılış konuşmasını yaptığı seminere konuşmacılar Lidija Djokic ve Mark Stutton Vane sunumlarıyla aydınlatma tasarımıyla ilgili farklı perspektif açılımları sağladılar.

“Kültür ve Tarihin Kesiştiği Yerde Aydınlatma Tasarımı” seminerinin ardından; tasarımını PLD Uluslararası Geliştirme Direktörü Susanna Antico’nun yaptığı, PLD Türkiye’den Emre Güneş ve Sevenlights’tan Mustafa Seven’in proje yönetimini gerçekleştirdiği “Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe” aydınlatma tasarımı demonstrasyon çalışması gerçekleşti. Dört farklı cephenin, dört farklı aydınlatma tekniğiyle aydınlatıldığı demonstrasyon çalışmasında konuklar ve aydınlatma uzmanları katılımcıları farklı aydınlatma tekniklerinin tarihi cepheler üzerinde yarattığı etkiler üzerine bilgilendirdiler. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen demonstrasyon çalışmasında katılımcılara farklı filtrelerle ne tür efektler verilebileceği de anlatılarak aydınlatma tasarımının sınırları hakkında bilgi verildi.

PLD Türkiye; Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek aydınlatma tasarımına yeni bir bakış açısı kazandırdı. PLD Türkiye; aydınlatma tasarımının hayatımızdaki önemini aktaracağı seminerlere önümüzdeki süreçte de devam edecek.

Program (pdf)

Video:

Karanlıktan Aydınlığa Aydınlatma Tasarımı Demonstrasyonu, 27.06.2008, PLD Türkiye

Fotoğraf Galerisi:


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir