Close

27/12/2008

Brandroom Mağazası

Aydınlatma tasarımı: Lamp 83, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

Metin: Aysel Güzel, Sinem Tollu, Fotoğraf: Murat Yetkin

Anadolu yakasının en iddialı projesi olma özelliğini taşıyan Palladium AVM’de yer alan Brandroom Mağazası aydınlatması, mağaza özellikleri dikkate alınarak projelendirildi ve uygulandı.

Geometrik olarak zor bir yapıya sahip olan ve köşede yer alan mağazada öncelikli hedef, tavanda yer alan aydınlatma aygıtlarının öne çıkmaması olarak belirlendi. Simetri sağlanması ve homojen aydınlatma elde edilmesi gereklilikleri bir arada gözetilerek aydınlatma projelendirildi. Mağazanın geometrik yapısı nedeniyle ortaya çıkan ürünlerin simetrik yerleşimi problemi, hizalamanın stantlara paralel yapılmasıyla çözüldü. Mağazadaki genel aydınlatma için kullanılan ürünlerin yerleşimi ise kendi içinde bir simetri oluşturularak yapıldı.

Genel aydınlatmanın 750-1000 lux olarak hedeflendiği mağazada istenilen aydınlık seviyesi 35 W metal halide Prime Ankastre kullanarak sağlandı. Mağaza içerisinde vakit geçiren müşterilere görsel konfor sunması ve gözü rahatsız etmemesi avantajı nedeniyle de tercih edilen Prime Ankastre ürünler orta açılı reflektörlü kullanıldı. Özel optik tasarıma ve nitelikli malzemeye sahip reflektörlerin sağladığı yüksek verim sayesinde genel aydınlatmada kullanılan ürünler 70 W yerine 35 W olarak seçildi.

Duvar stantları için; R-Flex metal halide, yönlendirilebilir ankastre ürünler ile vurgu aydınlatması yapıldı. Bu bölümde gözetilen genel aydınlatmaya kıyasla daha yüksek aydınlık seviyesi ihtiyacı 70 W güçte ürünler tercih edilerek sağlandı.

Vitrinlerde ise gerekli olan yüksek aydınlık seviyesi, Multi Ankastre ürünler ile yorucu bir görüntü oluşturulmadan elde edildi. 70 W güçte ve ikili seçilen metal halide ürünler vitrinde güçlü ışığın beraberinde yalın bir görüntünün elde edilmesini ve oldukça dikkat çekici olan vitrin dekorasyonun vitrinin bütününde vurgulanmasını mümkün kıldı.

Gerek içinde bulundurduğu ürünlerin tasarım zenginliği gerekse mimari konsept zenginliği nedeniyle dikkat çekici ve fark edilir bir mağaza olan Brandroom mağazasının aydınlatma konsepti verimlilik ve enerji tasarrufu gereklilikleri de dikkate alınarak oluşturuldu. Kullanılan ürünlerin yüksek verimli olması sayesinde daha düşük güçte ürün kullanılarak sağlanan enerji tasarrufu, ürünlerde elektronik balast kullanılmasıyla bir üst seviyeye taşındı. Mağaza bütününde elde edilen homojen aydınlatma için seçilen Warm Daylight ışık rengi istenilen sıcak ortam algısını pekiştirdi. Böylece mağaza bütününde mimari konsept ve ürünlerin ön plana çıkarıldığı tamamlayıcı, doğru ve etkin bir aydınlatma konsepti elde edildi.

Künye:

Mimar: F.Sinan Kuran

Mimari grup: KRN Group – KRN Dekorasyon İnş. Ltd. Şti.

Aydınlatma projelendirilmesi ve aydınlatma aygıtları: Lamp 83 Aydınlatma San. A.Ş.

Kullanılan ürünler: Multi Ankastre, Prime Ankastre, R-Flex Ankastre

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir