Close

20/12/2008

Yılın en iyi 100 otelinden biri: Witt İstanbul Suites

Aydınlatma Tasarımı: Mozaik220 Nihan Şimşek / Autoban Mimarlık, Proje Yeri: İstanbul, Proje Yılı: 2008

witt-istanbul-suites-2

Metin: Nihan Şimşek / Otoban, Fotoğraf: Ali Bekman

Cihangir eskiye ait mahalle kültürünün ve komşuluk ilişkilerinin hala devam ettiği; İstanbul’un tarihi dokusuna yakınlığı ve merkezi konumu ile yirmi dört saat canlı bir semt. Deniz kıyısına inen yokuşlu sokakların her biri eşsiz deniz manzarası ile burayı özel kılıyor.İç mimari ve mimari renovasyonunu Autoban’›n yaptığı Witt İstanbul Suites, butik otel kavramından yola çıkıldığı için öncelikle binanın bulunduğu çevrenin karakteristik özellikleri, tasarımcıları Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar’ın odak noktası olmuş. Odalar, lobi ve tüm diğer detaylar modernist bir duruşu koruyarak çevredeki tarihi dokuların ilhamı ile tasarlanmış.

witt-istanbul-suites-9

Kapıdan içeri girince, misafirler Flos Castiglioni Taraxacum armatür ile karşılanırken, merdiven ve lobi gibi alanlarda Flos battery no trim hareketli 45′ spot ile genel aydınlatma sağlanmış, Tobias Grau Tube Spot 20 W dar açı ile kullanım alanları vurgulanmıştır. Lobide ortama heykelsi duruşu ile özellik katan Autoban tasarımı Wired King lambaderler yerleştirilirken cam arkasından boyama tekniği ile yapılmış desenler ile barda ve odalarda lazer kesim Mdf ile oluşturulmuş duvarlar, lineer xenon ampüllü gizli ışıklar ile ön plana çıkarılmış.

witt-istanbul-suites

Otel eşsiz bir manzaraya sahip olunca, odalardaki aydınlatma konsepti de özenle kurgulanmış olup 220 metrekare alana konumlanmış otelin odalarında aydınlatma aynı anda hem yatma, hem oturma hem de yemek yeme fonksiyonlarını gerçeklefltirebilecek ve mekanların ihtiyaçlarına göre geçişi sağlayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Gece manzaranın algılanmasını olanaklı kıldığı için odalarda dar açı 20 W Tobias Grau hareketli tube spotlarla genel aydınlatma sağlanarak, oturma kısmında Autoban’ın katalog tasarımlarından olan Magnolia sarkıt, yatak başlarında okuma ışığı olarak hareketli Fontana Arte Naska seçilmiştir.

Banyolar özel üretim Marmara mermeri ile eski İstanbul’u hissettirirken aydınlatma da bununla uyum içinde olacak altın rengi ve porselen Tobias grau Shy cup Ceiling spotlar tercih edilmiştir.

witt-istanbul-suites-6

Butik otellerin misafir kitlesinin genellikle yaratıcı işlerde çalışan, çok sık seyahat eden, farklı yaşam tarzı ve kültürleri tecrübe etmiş kişilerden oluştuğu düşünülerek, muhteşem bir İstanbul manzarasına sahip olan en üst kat bir spor salonu olarak düşünülmüş. Mekanda renk dengesini koruyabilmek için tavanlar ve kolanlar ham beton bırakılmış, göz almaması ve manzarayı engellememesi için kiriş ve kolonların kesiştiği noktalara Flos sıva üstü compass box halojen spotlar kullanılarak aydınlatılmıştır.

Autoban’ın bu tasarımı temel konsept olarak konuklarına yeni ufuklar açabilecek, yaşam standardı yüksek, şık ve yaratıcı bir mekanı İstanbul’a kazandırmış ve  bu özellikleri  ile Witt İstanbul Suites “2008 yılı dünyanın en iyi 100 oteli” arasında gösterilerek onurlandırılmıştır.

Künye:

Mimar: Autoban

Aydınlatma tasarımı: Mozaik220 Nihan Şimşek / Autoban Mimarlık

Kullanılan ürünler:

Flos; Taraxacum,Battery No Trim, Compass Box, Ecolight, Compass recessed. Tobias Grau; Tube spot round, Shy cup ceiling Fontana Arte; Nasca Autoban; Beyaz king Lambader, Magnolia sarkıt, King tel versiyonu

Resim Galerisi:

One Comment on “Yılın en iyi 100 otelinden biri: Witt İstanbul Suites

Berkay Altıntaş
04/04/2011 - 10:05

Tavan Vantilatörleri ile aydınlatmanın yaratıcılığını da değerlendirmek gerekiyor.

Berkay Altıntaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir