Close

20/12/2008

Silver Ofisi

Aydınlatma Tasarımı: Kreon Aydınlatma, Proje Yeri:İstanbul, Proje Yılı: 2008

Silver Ofisi

Metin: Gülen Seyhan, Fotoğraf: Mehmet Babalı

Ofis ana girişinde bizi karşılayan sekretarya bölümünde, karşılıklı olarak duvarlarda kullanılan ahşap pano ile mermer duvar kaplamaları flüoresan ışık kaynağı ile duvardan kopartılmış ve farklı özellikteki bu malzemeler, geniş yansımalı halojen içerikli yönlendirilebilir downlight ürünleri (Mini Down Directional) ile daha sıcak, vurgulayıcı ve ürünlerin ön plana çıkarıldığı bir alan yaratmıştır.Sekreteryanın ardından, davet edici eliptik formu ile ofis mekanlarına bağlantının sağlandığı hol girişinde; bordo renkli epoksi zemin kaplaması, lineer tavanı ve Silver logosu ile heyecan verici bir atmosfer yaratılmıştır. Eliptik formdaki hol aydınlatması tamamen sıcak ışık kaynakları (Prologe 80) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Prologe 80, kimi zaman duvarı geniş olarak aydınlatan wallwasher türü ışık hunisinin görüntüsü ile kimi zaman ise zeminde elde edilen ışık hüzmeleri ile heyecan verici mekanlar ortaya koymuştur. Sıcak ışık kaynağına ek olarak, çalışma odalarının cam bölmelerinden koridora yansıyan ve dikeyde kullanılan antrasit renk profillerin gölgesini zemine yansıtan soğuk ışık kaynakları ilginç renk vurgulamaları yaratmış.

Silver Ofisi 5

Tüm çalışma mekanlarında, masaların hemen üzerinde doğrudan/dolaylı (endirect/direct) sarkıtlar (Lines 1000) monte edilmiş ve bunların sıralaması çalışma mekanlarının düzeni ile uyumlu tutulmuştur. Böylece çalışılan bölgeler daha net bir şekilde vurgulanmıştır. Lines serisi ile T16 lamba kullanımı mümkün kılınmış böylece mekanda hem işlevsellik hem de ekonomiklik ön plana çıkartılmıştır. Dolaylı soğuk ışık kaynağı ile ofis çalışanları için göz yormayan, rahatlatıcı bir çalışma ortamı oluşturulmuştur. Yine çalışma odalarında, duvar kenarlarında kullanılan halojen downlight tarzı ürünler (Mini down directional) soğuk ışıktan sıcak ışığa geçişi sağlamakta ve görüntüyü hareketlendirmektedir.

Yönetici ofislerinde, çalışma ofislerindeki konsept devam ettirilmiş ve masa üstü sarkıt aydınlatma olarak Lines 1300 serisi ile aydınlatma doğrudan/dolaylı sağlanmıştır. Mekanda ikinci bir ışık kaynağının kullanılması, bireysel ışık ihtiyacının ayarlanabilmesi adına tercih edilmektedir. Yönetici ofislerinde de bu fikirden yola çıkarak ortama sıcak ışık kaynakları (Mini down directional) katılmış ve duvarlarda hoş bir ışık oyunu elde edilmiştir.

silver-ofisi-11

Toplantı odasında, duvar içerisindeki nişlerde ve tavanda tasarlanmış olan ters tavan içerisinde flüoresanlar ile gizli ışık bantları kullanılmış ve genel mekan aydınlatması bu elemanlar ile sağlanmıştır. Toplantı masası üzeri aydınlatma ise dolaylı ışık kaynağına sahip Eliks ürünü ile desteklenmiştir. Böylece toplantı mahali için rahatlatıcı bir ortam oluşturulmuştur.

Künye:

Proje adı: “Silver”, Çığır Kimya A.Ş. Yönetim Binası, Beylikdüzü, İstanbul

İşveren: Çığır Kimya A.Ş.

İç mimari tasarım: dpi mimarlık (Mehmet Babalı, Ragıp Limoncu)

Uygulama: Emregül İnşaat, Cumhur Emregül

Aydınlatma tasarımı: Kreon Aydınlatma

Yardımcı mimarlar: Bahar Uluçeçen, Ömer Sağcan, Aysel Büyükçetin

Elektrik: Desat Elektrik

Kullanılan ürünler:

Ofis alanları: Kreon

Giriş Holü: Kreon Mini Down Directional, Lines Office 1300, Lines Office 1000, Eliks, Prologe 80

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir