Close

01/08/2008

Li&Fung Ofisi

Aydınlatma tasarımı:DARK Proje Yeri:İstanbul  Proje Yılı:2008

Li Fung (10)

Metin: Veysel Kalkan Fotoğraflar: Faruk Kurtuluş

Türkiye dahil 40 ülkedeki Li&Fung sourcing ofisleri, müşterilerinin ihtiyaç duyduğu farklı parçalar ve farklı süreçler için en uygun kaynağı bulmak üzere birlikte çalışırlar. Li&Fung’un bir üretim tesisi sahibi olmaması, esnekliğini ve adaptasyon becerisini arttırmakta ve müşterilerine hedeflenen zamanda teslimat yapabilecek, uygun maliyetli ve kalite bilinci yüksek üreticiler konusundaki arayışlarını sürekli kılmaktadır. Bu doğrultuda daha sağlıklı ve yaşanabilir çalışma ofisi olması planlanan Li&Fung Türkiye ofisinde daha çok, gözü yormayan ve bilgisayar monitörlerinde yansıma ve kamaşma yapmayan aydınlatma elemanları seçildi.
Li Fung (3)

Lobi ve giriş kısmında, özel olarak plexiglass’dan yapılan iç kısmında flüoresan armatürler bulunan karşılayan lineer hat şeklide oluşturulmuş ışık bandı gelenleri karşılamaktadır. Ortamı daha sıcak bir hale getirmek için Wever&Ducre DEEP MR16 50W halojen ampullü spotlar kullanılmaktadır. Ve bu sıcaklık DEEP MR16 spotlar sayesinde karşılama alanı ve koridor sonuna kadar devam etmektedir.

Li Fung (4)

Genel çalışma alanı açık ofis mantığında olmasına rağmen seperatörler yardımıyla iki farklı bölüm haline getirilmiştir. Çalışma alanlarında darklight reflektörlü LTS lichtkanal sarkıt profil armatürler kullanılarak daha sağlıklı ve yeterli aydınlık düzeyinde ışık sağlanmıştır. Armatürler lineer olarak genel bir aydınlatma sağlayacak şekilde bir yerleşim yapılmıştır. Seperatörlerle ayrılarak koridor şeklinde oluşturulan alanlarda aydınlatmasında 2×26 W camlı downlight’lar kullanılmıştır. Ayrıca bu alanın aydınlatması desteklemek amacıyla tavanda oluşturulan nişlere Philips Pentura serisi 14 W ve 28 W flüoresan ürünler kullanılmıştır. Showroom ve toplantı odalarında masa üzerlerine Quattrobi Falea Serisi opal camlı flüoresan sarkıt armatürler ve tavanda Wever&Ducre Quadra QR111 serisi kare yönlenebilir halojen spotlar seçilmiştir. Kafeterya kısmında genel aydınlatma, dekoratif cam glop armatürler ve masa üzerleri ise PAR30 75 W halojen ampullü silindir sarkıt armatürler yardımıyla yapılıştır.

Li Fung (8)

Proje Künyesi:

İşin Adı: Li&Fung Ofisi

Mimari proje: B&CO Architecture and Interıor Design (Hong Kong)

Proje yönetimi ve uygulama: Yalın Tan & Jeyan Ülkü İç mimalık

Aydınlatma hesapları ve ürün temini: DARK / D Aydınlatma Ltd. Şti.

Kullanılan Ürünler:

Darklight reflektörlü LTS lichtkanal sarkıt profil armatürler

Philips Pentura serisi 14 W ve 28 W flüoresan ürünler

Quattrobi Falea Serisi opal camlı flüoresan sarkıt armatürler

Wever&Ducre Quadra QR111 serisi

Resim Galerisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir