Close

08/05/2017

Duyulara hitap eden yansımalar

Görünen ve görünmeyen bağlar hakkında…

Metin: Jo-Eike Vormittag

Ruh eşleri birbirlerine âşık olduklarında birbirlerini çekerlerken, birbirlerinden uzaklaşırken, birbirlerinin etraflarında dolaşırlarken veya genel olarak telepatik bir ortam yaratırlarken aralarında görünmeyen bir bağın olmasından bahsedilir. Bu projede böylesi durumlar iki anlam taşıyabilir. Münih’teki Fun Factory’ye yapılan ziyarette partnerler arasındaki (aşırı) duygusal bağlar derinleşebilir veya yeniden keşfedilebilir. Fun Factory aynı zamanda, ışık ve mekân tasarımındaki bağların da etkin rol oynadığı bir butik.

Bahsedilen mağazada alışveriş başlı başına özel ve duyulara hitap eden bir deneyim. Avrupa’nın en büyük estetik ve tarz erotik ürünleri mağazasının en yeni şubesi Münih’in merkezinde bulunuyor. Mağazanın dar olması tasarım açısından zordu. Aynı zorluklarla iç mekân aydınlatmasının tasarımı, tekniği ve uygulamasında da karşılaşılacaktı. Özellikle, satışta olan ürünler günlük kullanım açısından çok alışıldık olmayınca… Kadın iç çamaşırları, gecelikleri veya vücut bakım ürünleri iki katta zarif bir şekilde sergileniyor. Hiçbir raf tam olarak doldurulmamış, hiçbir temel renk göze batmıyor ve hiçbir vitrin modeli aşırı giydirilmemiş. Burada saf yaşam sevinci, cinsellik, erotik tutku ve şıklık, modaya uygun bir şekilde sergileniyor.

Projede temel olarak sadece modern LED aydınlatma tekniği kullanıldı. Bunlar birçok önemli aydınlatma alanında uygulandı. Bu alanlar özellikle şöyle sıralanabilir: Ürünlerin üzerinde bulunduğu raflar ve tezgahlar, zemin, tavan, zemin kattaki moda modellerinin yer aldığı vitrinler. Ürünleri estetik açıdan sahneleştirebilmek için raflar yan duvarlardan yaklaşık üçte bir seviyede kardanik olarak sağa sola ayarlanabilen tavana monte armatürlerle aydınlatılıyor. Hemen altında ve üstündeki alanlar duvar boyunca geniş alanlı rafların önlerine uygulanan ışık hatları ile aydınlatılıyor. Bu ışık hatları mekânın her noktasında uygulanıyor ve iki amaca hizmet ediyor: Öncelikle efektif ve hedefli bir aydınlatma sağlıyorlar. Ayrıca esneklikleri sayesinde dekoratif olarak kullanılabiliyorlar. Bu şekilde sergileme alanları çok daha fazla derinlik kazanıyor.

Bant, başta bahsedildiği gibi bu butiğin farklı türde uygulanan bir tasarım ögesine dönüşüyor. Çünkü zemine de kıvrımlı veya yuvarlak ışık hatları monte edilmiş. Bu bantlar bazen yan yana, bazen ayrı, sonra birbirlerinden uzaklaşarak tekrar bir yerde bir araya geliyorlar. Mevcut şekillerin veya mağaza içindeki mobilyanın etrafından geçiyorlar. Aynı zamanda, ışık hatlarının organik şekilleri erotik oyuncakların hatlarını taklit ediyor. Mağazanın ortasındaki tezgahlar da şekillerin bu oyununa katılıyor. İçten LED aydınlatma tekniği ile donatıldıkları için tezgah üzerindeki tablalar ve de bazalar da ışık veriyor. Tüm bunlar mekânın ortasına ve tasarımına iyi geliyor.

Işık hatları beyaz-altın sarısı renkte tutulmuş vitrinler için de kullanılmış. Tasarımcılar iki farklı ışık rengi ile çalışmışlar. İçten biraz gizlenerek çerçeveye entegre edilen hatlar sıcak beyaz (2700K) ve nötr beyaz renkte (4000K) ışık veriyorlar. Akşam saatlerinde ışık renginin dinamik değişimi ile bir hareket efekti oluşturuluyor.

Münih’teki Fun Factory mağazasında göze çarpanlar sadece erotik aksesuarlar değil, daha çok butik içinde yansıma yapan yüzeyler. İstensin veya istenmesin, zemindeki ışık hatları üst katta simsiyah tavanda yansıma yapıyor, örneğin bir rafın etrafına yayılıyor. Benzer ışık oyunu neredeyse her yerde olan altın sarısı yansıyan yüzeylerde veya cilalanmış masa ayaklarında görülüyor. Tamamen siyah renge boyalı oda duvarları, zemin katta açık renkteki ve düz gümüş renkteki duvarlar, zeminde uygulanan ışık hatlarını yansıtıyor. Tüm bunların dışında bu duvarlar; görüntüleri kendilerine çekmek ve tekrar vermek üzere başka ışık kaynakları arıyorlar. Yansımalar çok rahatsız edici değil, daha yumuşak ve duyguları öne çıkartır nitelikte. Fun Factory aydınlatmasının tamamı bir DALI sistemi üzerinden kumanda ediliyor. Son derece esnek olan bu sistem mekân seviyesinde aydınlatmayı kontrol etmek için bina otomasyonunda kullanılıyor. Aydınlatma sistemi olan modern butik için de en ideal çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar üzerinden yönetilen bir montaj sistemi ile farklı ışık grupları gündüz ve geceye göre farklı programlanıyor. Erotik ürünlerin, bazıları tarafından tabu olarak görülmesi, kullanılmaması veya başkaları tarafından özel yaşamlarında çoktan uygulanıyor olması tamamen kişiye kalmış. Ancak, Fun Factory’nin mağaza konsepti bu tür ürünleri, etrafındaki erotizm-cinsellik konusunu tabulardan arındırmak için farklı ve tarzı olan bir katkı sunuyor. Böylesine estetik ve ustaca tasarlanmış aydınlatma olmadan mağaza bu kadar güzel bir şekilde öne çıkmazdı. Dikkat çekmekten çok uzak ve beceriksizce tasarlanmış olurdu.

Işık ve şekiller uyum içinde, görünen ışık hatları ve görünmeyen bağlar tarz açısından iki anlam taşıyor. Zemin, tavan veya duvardaki hafif yansıma yapan yüzeyler küçük ve dar mekâna özel bir ışık katıyor. Her ne kadar kullanılan siyah, beyaz, altın sarısı veya gümüş renkleri birbirleriyle kontrast oluştursalar da bunlar ışık, ışık rengi ve ışık hatları ile uyumlu hale geliyorlar. Açıklık ve bağ olarak “ışık”.

Projeye katılanlar:

İç mekân tasarımı: Karim Rashid; www.karimrashid.com
Aydınlatma tasarımı: Lichtwerft Nord – Oliver Waldleben; www.lichtwerft-nord.de

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir