Close

02/05/2017

Yüksek ökçeler, yüksek standartlar, yüksek gelir

İtalya’nın Milano kentinde Stuart-Weitzman markasının amiral mağazası

Metin: Alison Ritter
Fotoğraflar: Jacopo Spilimbergo’nun izni ile

Pep Guardiolas’nın kıyafetlerinin veya Brad Pitt’in kullandığı güneş gözlüklerinin tasarımcısının kim olduğunu ya da Zaha Hadid’in ayakkabılarını nereden satın aldığını hiç merak ettiniz mi? Ayakkabı konusunda Pep ve Brad de gayet seçici olabilir. Ayakkabı gerçek bir tutkuya dönüşebilir. Günümüz kadını ortalama 20 çift ayakkabıya sahiptir. Bu alanda New York Moda Teknoloji Enstitüsü Müzesi “Shoe Obsession” adlı bir sergi düzenledi. Ayakkabılar bir insanın kimliğini, hatta karakterini gösteriyor ve o kişinin ayakkabıları giydiği günkü ruh durumunu ortaya koyuyor. Peki, sizce bir insanın ayakkabılarını satın aldığı gün ruh durumu nasıldır?

Online alışveriş yapanların en önemli avantajı; ekran önünde ayakkabı, çizme veya sandalet sipariş ederlerken, ister arkadaşlarıyla ister yalnız başlarına, bir fincan kahve veya bir kadeh şarap içerek rahatlayabilmeleridir. Ancak, eğer bir Stuart-Weitzman Outleti’nin yakınında oturuyorlar ise ve muhteşem bir alışveriş deneyimini yerinde yaşamıyorlarsa gerçek anlamda birçok cazip avantajdan vazgeçiyorlar demektir.

Ayakkabı tasarımcısı Stuart Weitzman’ın New York şehrinden Milano’ya, Paris’ten Pekin’e kadar dünyanın birçok noktasında ayakkabı butikleri bulunuyor. Stuart Weitzman’n sunduğu geniş tasarım ayakkabısı seçenekleri ve tasarımcının ayrıntılara olan ilgisi biliniyor. Tüm bunlar bir kere daha ürettiği moda ayakkabılarının, gerçek dışı gibi görünen malzemelerinin, olağanüstü şekil ve konstrüksiyonlarının, geleneksel ayakkabıların sınırlarını kaydırdığını ortaya koyuyor. Burada gerçek bir ayakkabı ustasının işbaşında olduğu açıkça görülüyor. İşte bu nedenle dünyanın en önemli alışveriş hedeflerinden biri olan İtalya’nın Milano kentinde, dünya çapında bir kült sokağı olarak kabul edilen Via Sant’ Andrea’da yer alan altı vitrinli amiral mağazası için inovatif bir konsept hazırlamak üzere Zaha Hadid’i seçmesi hiç sürpriz değil. 300m2’lik butiğin açılışına ev sahibinin (aynı zamanda yapı sahibi) dışında ikon olarak görülen Kate Moss da katıldı.

Zaha Hadid tarafından tasarlanan konsept, Stuart Weitzman’ın vizyonunu ve yeni yollarda olma cesaretini güçlendiriyor. Milano’daki amiral mağazası, sadece Weitzman’ın stil ve tasarımın en ön cephesinde olduğunu göstermekle kalmıyor. Artık, Zaha Hadid’in proje listesinde yer alan bu moda mağazasını görmek ve deneyimlemek için insanlar dünyanın çeşitli yerlerinden akın ediyor.

Milano’daki amiral mağazasının tasarımcı ve oyuncul. Geometri ile malzemeler arasındaki diyalog, işlevselliği, ergonomiyi gözeten kıvrım ve nişlerden oluşan nefes kesici bir ritim oluşturuyor. Modüler sergileme alanları ayakkabıların sunumuna yer açıyor ve müşterilere de ayrıca oturma imkanı sunuyor. Mekân içindeki çeşitli şekillerin kesintisiz geçişi merakımızı uyandırıyor. Belirgin tasarım ögeleri yan yana uygulandığı için mağaza içinde farklı alanlar göze çarpıyor. Malzeme ve konstrüksiyon teknolojileri ile yapılan denemeler bu eşsiz mekânı tanımlamaya devam ediyor. Geniş alanlı, modüler oturma bölümleri, serbest duran sergileme ögeleri kırmızı ve altın rengine boyalı olan elyaftan üretilmiş. Aynı teknik, tekne ve gemi yapımında kullanılıyor. Mağazanın duvar ve tavanları fiber beton plakalar ile kaplı. Bunlar karmaşık ve geniş alanlı uygulanan sergileme birimlerinin ayrıntılı tasarımına etkili bir kontrast oluşturuyor.

Zaha Hadid mimarları ile iş birliği ise stratejik olarak, Stuart Weitzman markasının lüks mallar endüstrisinde küresel büyümenin önemli bir parçası. Milano’daki amiral mağaza Stuart Weitzman’ın dünyadaki 100. moda mağazası. Şu sıralarda şirket Çin, Kore, Tayvan, Asya, Orta Doğu, Avustralya, Hindistan ve Filipinler olmak üzere uluslararası piyasalara açıldı.

Mağazaya girer girmez ayakkabıların içine karışırmış duygusu oluşuyor. Şekiller, renkler, kıvrımlar ve malzeme, tümü gösterişe hazır. Mekân, kendisini sattırmak için çırpınan ayakkabıya ulaşana kadar içinde dolaşmaya davet ediyor. Bir zamanlar Marilyn Monroe’nun da söylediği gibi: ”Eğer bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz, sizin için dünyayı bile fethedebilir.” Stuart Weitzman için şöyle söylenebilir: “Moralinizi, ökçeleri ve standartları yukarıda tutun.”

Projeye katılanlar:

Mimari ve iç mekân tasarımı: Zaha Hadid; www.zaha-hadid.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir