Close

16/06/2015

Das Gerber Alışveriş Merkezi Projesi

Dasgerber132. IALD ödülleri kapsamında Awards of Merit (Meziyet) ödülünün kazananlarından olan proje Stuttgart’da bulunuyor.

Gerber Alışveriş Merkezi 25.000 m2’lik bir alanda yer alıyor ve 86’nın üzerinde mağaza barındırıyor. Hafiflik, berraklık ve sofistike bir minimalizm, merkezin iç tasarımının iyi dengelenmiş tonlarını oluşturuyor. Tüm bu ögeler aydınlatma tasarımıyla el ele çalışıyor. Projeyi değerlendiren jüri üyelerinden birinin yorumu ise şöyle: “Şaşırtıcı derecede kırılmaz aydınlatılmış yüzeyler, yüksek grafik kavramlaştırmayla birlikte proje şık ve fütüristik. Aydınlatma tüm alışveriş merkezini parlaklık ve elektrik enerjisiyle başarılı bir şekilde dolduruyor. Ayrıca hareket ve akış duygularını uyandırıyor. Derinlik yaratmak ve formu artırmak için kullanılan yüksek kontrast uygulaması da takdire değer.”

Dasgerber2Bu proje için verilen görev oldukça zorluydu. Ancak tüm zorlu sorular zarif aydınlatma çözümleriyle cevaplandı. Kanallar ve teknik özelliklerle dolu olan bir metre yüksekliğindeki tavan görsel ağırlığı nasıl minimize ederdi? Sorunun cevabı şuydu; tavan açılışlarının beyaz kanatlarını aydınlatmak: Parlamasız, kolay ve serin bir şekilde. Peki dinamik, heyecan veren, tamamen berrak bir tavan için uzaysal bir deneyim nasıl yaratılabilirdi? Her şey tamamen gömme, mat siyah bir kanala entegre edildi: Işıklar (hem mimari hem de geçici olanlar-izleme ışıkları dahil) HVAC outlet’leri, fıskiyeler, hoparlörler, kameralar, güvenlik aydınlatması ve dahası…

Dasgerber331 LED halka özellikle bu proje için tasarlandı ve kurumsal bir tasarım teması olarak tüm giriş alanlarında konumlandırıldı. Bodrum katta halkalar tavana entegre edilirken diğer bütün girişlerde serbest bir şekilde yukarıya asıldı. Parıldayan yürüyen merdivenler alandaki anahtar aydınlatma elemanları ve mağaza dış cephelerinin koyu gri profilleriyle çok güzel bir kontrast yaratıyorlar. Gözü rahatsız eden parlamayı azaltan petekli metal halide spotlar artırıldı ve atmosfer ışığına hoş bir kontrast orataya çıkardı. Bir başka jüri üyesi: “Bu alışveriş merkezinin fütürüstik ve sade tasarımını sevdim. Verilen her karar, tüm zarif aydınlatma çözümleri tasarım niyetini daha da ileri bir boyuta taşımış.” diye konuştu. Üst katın yukarısındaki devasa gökyüzü ışığı bu büyük alanın gün ışığı ile aydınlanmasına olanak tanıyor. Çerçeveleri saklamak için iç mimarlar beyaz bölmelerden oluşan bir sistem tasarladılar. Geceleri mavi LED şeritler ise tüm gökyüzünü sihirli bir aydınlatma nesnesine dönüştürüyor.

Dasgerber4

Projeye katılanlar:

Das Gerber
Stuttgart, Almanya

Aydınlatma tasarımı: Gerd Pfarre, FIALD, Dominik Buhl, Ulrike Maeder, Alan Al-Salihi
Pfarre Lighting Design
Mimari: Quartier “S” EPA Planungsgruppe, Bernd Albers
İç dekorasyon: Ippolito Fleitz Group GMBHF
Fotoğraf: Sander&Bastian

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/013-1.2064837

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir