Close

14/09/2016

Piazza Alışveriş Merkezi, Şanlıurfa

piazza1Piazza alışveriş merkezi, bölge nüfusu 1.6 milyon kişi olan, Türkiye’nin güney doğusunda bulunan ve gelişmekte olan Şanlıurfa kentinin merkezinde yer alıyor. AVM, kent yaşamına değişim, bölgeye canlılık getirerek yepyeni bir alış veriş ve boş zaman geçirme alanı sunuyor.

piazza2AVM’nin iç ve dış aydınlatma yapısı merkezin girişlerini görsel olarak öne çıkaracak şekilde sade ve basit tutuldu. Rönesans tasarım ekibi ile yapılan iş birliği sonucunda mimari, peyzaj ve aydınlatma konularında tutarlı bir tasarım yaklaşımı sağlandı.

piazza3Ziyaretçiler göze çarpan kolonlarla yürüyüş alanından ana girişe doğru yönlendiriliyor. Ana girişteki avizeler ve duvar apliklerinin desenleri iç alandaki güneşliklerin özel olarak tasarlanan perfore difüzör desenleri ile aynı. Bu avizeler, içeride, buz pistinin ve büyük bahçeye giden merdivenlerin üzerinde de görülüyor. Avizeler, iç ile dış ortamın birbiri ile görsel bağlantısını sağlamak için kullanılmışlar. Bina cephesi ve yayaya açık alanlarda aşağı/yukarı ışık vermek için duvarlara armatürler ve zeminde ışık dağıtımını sağlamak için ışıklı direkler kullanılmış. Bunlar mimarinin ritmini öne çıkartıyor.

piazza4İç alanda, gömme downlight’lar, yüzeye monte edilmiş projektörler ve gizli aydınlatma kombinasyonları; alış verişe gelenler için neşelendirici bir ortam yaratıyor. Ayrıca AVM’ye gelenlerin restoran ve ilgi çeken yerlerin keyfini çıkarmalarını sağlıyorlar. Aydınlatma her meydanın işlevini zenginleştirirken, alanlara eşsiz bir atmosfer ve özellik katıyor. Buz pistinin olduğu meydanda yukarıdan sarkan avizeler, aşağı/yukarı doğru ışıkları ile, tavan renklerini öne çıkartan ve enerji duygusu yaratan bir “ışık özelliği” haline geliyor. Avizenin hemen altındaki buz pateni alanı avizenin üzerinde bulunan doğrudan ışık veren bir armatür ile sağlanıyor. Bahçenin bulunduğu avluda tavanın yapısına sabitlenen yüksek seviyeli projektörler, ortam aydınlatması sunuyor. Ahşap tavandaki bölmelere yerleştirilen armatürlerden gelen ışık, malzeme üzerinde ışık oyunlarına sahne oluyor. Çevredeki alanların ışıklandırılmış tavan girintileri, tavanı aydınlık olarak gösterirken, downlight’lar alanın genel aydınlatmasını sağlıyor.

piazza5AVM’de kullanılan beyaz ışık düzeni, mimari malzemelerin kalitesi ve rengini artırmak için geliştirilmiş ve her bir alanın karakterini yansıtıyor. Downlight’lar ile oluşturulan düzen, bina boyunca mimari ritmi takip ediyor, meydanların birbiri ile ilişkisini verimli bir şekilde oluşturuyor.

piazza6Projeye katılanlar:

Müşteri: Rönesans Holding
Mimar: 5+ Design /ABD (Konsept)
Sorumlu mimar: Yazgan Mimarlık
Aydınlatma tasarımı: Lichtvision
İç tasarım: Rönesans mimari ekibi
Toplam inşaat alanı: 93.925 m2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir