Close

09/06/2017

Tasarım bilgisi aktarımı tamamlandı: Lüksemburg’ta Yunan tarzında bir mağaza

Yunanistan’ın o özel karakteristik yapısını mimariye, ışık veya renklerle Ege’nin uzağında bir projeye taşımak büyük bir cesaret ister. Uzun süre en sade ve klişe tarzda tasarlanan Yunanistan’ın dışında oluşturulan Yunan restoranları örneklerine bakarsak; insanın tüm iştahı kayboluyor. Bu mağaza için sorumlular bambaşka bir tasarım prensibinden yola çıkmaya karar verdiler. Bu da Kiklad Adaları mimarisine ve o bölgenin peyzaj özelliklerine dayanıyor. Tasarım ustaca mevcut yapılarla entegre edilmiş. Kiklad Adaları’nda mimari, iki bina arasındaki dar şekiller ve yola çıkış yapan küçük bir dar cephe ile öne çıkıyor. Bu alanlar çok az gün ışığı alıyor. “Pandemos Agora” olarak adlandırılmış yeni mağazada Yunan kozmetik ve beslenme ürünlerinin sahneleştirilmesi hedeflendi. Sergilemek için kıvrımlı, Kiklad mimarisini hatırlatan duvar rafları kullanıldı. Alanda beyaz renk hâkim ve arka cepheden uygulanan dolaylı aydınlatma ürünleri estetiği ön plana çıkartıyor. Mekânın tabanında ve tavana geçişinde LED ışıkları alanı aydınlatıyor. Adaya özgü bir rahatlık sunuyor ve uzun raflı duvarlar ile bina cephesinin Ege’nin ışığındaymış görüntüsü kazanmasını sağlıyor.

Zemine uygulanan mavi renk şeritleri ise denizi anımsatıyor. Beyaz tavan perfore edilmiş ve ortasında mavi bir alan bulunuyor. Yüksek sayıda oluşturulmuş küçük deliklerden suni ışık ve güneş ışığı sanki bulutların arasından yansıyor. KLab mimarları Kiklad ışığı ve renkler ile Yunan aurasını yeniden tanımlıyor.

Lüksemburg’un ortasında yer alan bu mekân, ada grubunun karakteristik peyzajını ve mimarisini hatırlatıyor. Öne çıkan ise tasarım konseptinin tamamının nasıl çalıştığı. Her şey uygulanan ışık ile canlanıyor. Mimarlardan oluşan ekibin Yunanistan’dan geliyor olması tasarımın başarılı olması için kesinlikle bir avantaj.

Projeye katılanlar:

Mimari: Konstantinos Labrinopoulos;
KLabarchitects; www.klabarchitects.com
Tasarım: Veronika Vasileiou, Diamantis Tengelidids

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir