Close

10/06/2017

Bırakın güneş eve girsin…

İngiltere’nin Londra şehrindeki Fulham semtinde bir ışık şaftlı ev

Çoğu yerde restore edilmeye değer eski evler ve bunun özel, anlamlı bir amacı vardır. Özellikle de mimari, Viktorya tarzı gibi belli bir döneme ait ise. Restorasyon zor iştir ancak bir o kadar da fırsat anlamına gelir. Aynı durum aydınlatma tasarımı için de geçerlidir. Mimari oradadır ve ışığın ustaca mimariye entegre edilmesi gerekir.

Sıra sıra birçok evden oluşan bir bölgede yer alan Lightwell evi restorasyon ile yeniden canlanarak bu çalışmalar için başarılı bir örnek oluşturdu. Bitişik nizam halinde inşa edilmiş binalar sokakta sadece birbirlerinin yerini değil ışığını da çalıyor. Mimarlar buradan yola çıkarak bunu bir fırsata çevirdi ve aydınlatma tasarımını yeni konseptlerinin başına getirdiler. Binanın cephesine, çatısına, iç kısımlarına çok büyük ışık şaftları ve ışık iletken cam yüzeyler yerleştirildiler. Böylelikle mümkün olduğu kadar fazla doğal ışığın içeri girmesi ve iç alanda çok açılı yerlere de ışık girmesini sağladılar. Gün ışığı yandaki dar yapıya ait büyük bir çatı penceresinden ve doğrudan zemin kattaki oturma alanlarına giriyor. Gün boyu ışık girişi değişiyor. Belirgin hatlar, beyaz zemin, tavan ve duvarlar aydınlığı destekliyor. Camdan yapılmış tırabzanlı merdivenler ve de zemine yerleştirilmiş cam pencereler ışığı alıyor ve alt katlara iletiyor. Eskiden küçük olan pencerelerin yerine daha büyük pencereler almış.

Genişletilen yeni çatı bölümüne ve mevcut çatıya iki çatı penceresi yerleştirilmiş. Ev içinde uygulanan suni ışık doğal ışığı tamamlıyor. Tavanlara, yeni oluşturulan alanlara veya mobilyalara birçok armatür yerleştirilmiş. Sıcak beyaz renge sahip LED’ler (2500’den 3000K’ya kadar) dim edilebiliyor, ayrı ayrı ayarlanabiliyor, böylece genel bir rahatlatıcı ortam yaratılıyor. Tarihi binanın dış görünüşü hiç olmadığı kadar Viktorya tarzında ancak içi modernize edilmiş. Işık şaftları sayesinde iki dünya arasında iletişim kuruluyor. Gün ışığı binada oturanlar için en canlandırıcı efekt.

Projeye katılanlar:

Mimari: Emergent Design Studios;
www.emergentdesignstudios.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir