Close

14/06/2016

Londra’nın köprülerini aydınlatacak yarışmaya geri sayım başladı!

View down the river at night

View down the river at night

Londra’da 17 köprü yapılacak olan aydınlatma tasarımı yarışması ile ışıklandırılacak. Katılımcılardan Thames’i bu 20 milyon Pound’luk plan kapsamında bir ışık nehrine dönüştürecek fikirlerini göndermeleri bekleniyor.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan tarafından ortaya çıkarılan proje kapsamında böylelikle şehirde adeta “Illuminated River” (Aydınlatılmış Nehir) isimli bir açık hava sanat galerisi olacak. Proje ile Albert ve Tower köprüleri arasındaki tüm büyük köprüler muhteşem bir gece aydınlatmasıyla ışıklandırılacaklar.

Londra Belediye Binası şimdi tüm aydınlatma tasarımcılarını, mühendisleri ve mimarları 7 Temmuz’a kadar hem çevre dostu hem de görsel olarak etkileyici olabilecek fikirlerini göndermeleri için davet ediyor.

Proje özel sponsorlarla da desteklenecek. Örneğin bir aydınlatma hayranı olan Lord Rothschild, yarışma için 1 milyon Pound bağışta bulundu bile. Illuminated River Vakfı’ndan Hannah Rothschild, projeyle ilgili Evening Standard’a şu açıklamalarda bulundu: “Bu yarışma, dünyanın en büyük şehrinin görünüşünü, kimliğini, deneyimini değiştirmek ve etkilemek için bir fırsat.”

Bu prestijli yarışmanın dünyanın dört bir yanından en ünlü aydınlatma tasarımcılarının ilgisini çekeceği öngörülüyor. Yarışma kapsamında aydınlatılacak köprüler ve iki geçit ise şöyle: Westminster, Blackfriars, Millennium, Waterloo, Hungerford, Cannon Street, Chelsea The Garden Bridge ve Nine Elms Bridge.

Bazı yapılar çoktan aydınlatıldı ve yarışmacılara var olan aydınlatmaları değiştirmek isteyip istemedikleri de soruluyor.

Khan, Illuminated River’ın dünyanın en uzun dış alan kalıcı sanat galerisi olarak kalmasını umduğunu da sözlerine ekliyor.

Yarışmanın son katılım tarihi 7 Temmuz. Short list’e kalan adayların çalışmaları herkese açık bir şekilde paylaşılacak ve kazanan projeyle birlikte ödüller yıl sonunda açıklanacak.

Daha detaylı bilgi için: www.illuminatedriver.london

Fotoğraf: Charles D P Miller
Haber kaynağı: http://luxreview.com/article/2016/06/seventeen-london-bridges-are-to-be-lit-in-a-20-million-project

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir