Close

29 June 2015

Uluslararası “Urban Lightscape” Fikir Yarışması

PLDC_2015_VT_P8883.eps“Urban Lightscape”, modern kentsel bir manzarada ışık ile geçmişten bugüne, bugünden geleceğe bir bağlantı kurma konseptli tasarımlara kucak açan uluslararası bir fikir yarışması. Işıkla tasarlanacak projeler için başvurular, Roma’da Ara Pacis Müzesi’ndeki oditoryumda açıldı.

Etkinlik, İtalyan mimarlar, planlamacılar, çevre düzenleyicileri, küratörler tarafından tanıtıldı ve EUR için yeni bir aydınlatma sistemi geliştirilmesi hedefiyle AIDI (İtalyan Aydınlatma Topluluğu) tarafından organize edildi. EUR, Roma’nın güneyinde yer alan bir bölge ve rasyonalist mimarinin birçok örneğini barındırıyor. Yarışmacı tasarımcılardan beklenen; şehrin bu tarihi bölgesinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir konsept dizayn etmeleri. Ayrıca bölgenin tarihi ve modern açılarını çağdaş kentsel bir boyut içinde inşa etmeleri bekleniyor. Tasarımcıların projelerini “akıllı şehir” bakış açısıyla uygulamaları da isteniyor.

Dereceye girecek projeleri ise şu ödüller bekliyor:

1. € 10,000
2. € 5,000
3. € 2,500

25 Eylül’e kadar projelerin teslim edilmesi gereken yarışmanın ödül töreni ise 30 Ekim’de yapılacak. Kazananların açıklanacağı tören; PLDC 2015 (Profesyonel Aydınlatma Tasarımı Kongresi) çerçevesinde Roma Tre Üniversitesi Mimari Ders Salonu’nda gerçekleşecek.

“Urban Lightscape” ödüllerinin kurumsal ortakları şöyle:

Rome’s Division of Urban Development
The IX Municipality “EUR”
EUR Spa

İş birlikçiler:

The Order of Architects of the Province of Rome; AIDI
The Italian Lighting Association; The biennial PLDC (Professional Lighting Design Convention 2015); APIL
The Italian Association of Lighting Professionals; the Roma Tre University School of Architecture; the Masters in Lighting Design
MLD
La Sapienza.

Daha fazla bilgi için: www.urban-lightscape.com
Haber kaynağı: http://www.pld-c.com/international-ideas-contest-urban-lightscape/

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *