Close

29/06/2015

PLDC Ödülleri’nde “Short List” açıklandı

PLDCLogo1Bu yıl 28-31 Ekim tarihlerinde Roma’da gerçekleşecek Profesyonel Aydınlatma Tasarımı Kongresi (PLDC) kapsamında düzenlenecek Büyük Gala Gecesi’nde Profesyonel Aydınlatma Tasarım Ödülleri de sahiplerini bulacak.

Bu ödüllerin amacı kendilerini Mimari Aydınlatma Tasarımı alanındaki gelişmeler için işine adamış bireylerin, profesyonellerin, kurumların ya da üreticilerin tanınmalarını sağlamak.

PLDC ödülleri formatı sadece kayıt olarak başvuru yapmak anlamına gelmiyordu ve adaylar için çağrı ise PLDC takımı tarafından yapıldı. Tüm aday projeler tartışıldı ve ödüle değer olabilecek çalışmaların kısa listesi uluslararası tasarım camiasının profesyonellerinden oluşan jüri tarafından açıklandı.

1. Best Newcomer Ödülü (En İyi Yeni Gelen)

Bu kategorinin amacı; mesleğe yeni atılan ya da yakın bir dönemde çalışmasını bitirmiş bir tasarımcının, kompleks projelerde girişimci çalışmalarıyla yaptığı aydınlatma tasarımlarıyla tanınmasını sağlamak.

Kısa listeye kalan adaylar:

Alessandro Gobbetti/I
Kerem Ali Asfuroglu/TY/UK
Julia Erlhöfer/D + Alfredo Garcia Mejia/CL

2. Industry Innovation Ödülü (Endüstriyel Yenilik)

Bu kategorinin amacı, “Mimari Aydınlatma Tasarımcısı”nın tutkusunu ve çalışmasını anlayarak gösterime sunan, zamanını mimari aydınlatma projesinin başarısı için aydınlatma tasarımcısının tam anlamıyla istediği araçlara ulaşmasını sağlamaya adayan, üretici firmanın tanınmasını sağlamak.

Kısa listeye kalan adaylar:

CoeLux/I
Luxexcel/NL
Arduino/I
Opticalight/CH

3. Research Ödülü (Araştırma)

Bu kategorinin amacı; bireysel ya da kurumsal olarak yaptığı araştırmayla -veya araştırma konusuyla- Mimari Aydınlatma Tasarımı’nda bir iz bırakan kişi-kişilerin tanınmasını sağlamak.

Kısa listeye kalan adaylar:

Dr. Karolina Zielinska-Dabkowska/PL/CH
Dr. Alan Lewis/USA

4. Education Ödülü (Eğitim)

Bu kategorinin amacı bireysel ya da kurumsal olarak Mimari Aydınlatma Tasarımı alanında eğitim programlarında yerleştirme ve sergilemeyle ilgili önemli etki bırakan kişi-kişileri tanıtmak. Bir diğer hedef de eğitim girişimcilerini desteklemek, eğitimin kalitesini artırmak ve nitelikli profesyonellerin bilinirliğini sağlamak.

Kısa listeye kalan adaylar:

Dr. Riad Saraiji/UAE
Dorit Malin/IL
Ignacio Valero/E

5. Daylighting Project Ödülü ( Gün Işığı Aydınlatması)

Bu kategorinin amacı bir gün ışığı projesinde “gün ışığının” son derece başarılı bir şekilde tasarlanarak mimarinin tamamlayıcı bir parçası olmasını ve projenin alan, karakter, mod, sürdürülebilirlik özellikleriyle örtüşmesini sağlayan tasarımcı/tasarımcıların tanınmasını sağlamak.

Kısa listeye kalan adaylar:

Light Box in Da Nang/VN by Tropical Space Co., Ltd/VN
Liyuan Bibliothek in Jiaojiehe/RC by Li Xiaodong Atelier/RC
Glass sculpture on the shop roof of the Van Gogh Foundation in Aries/F by Raphael Hefti/CH

6. Best New Project Ödülü (En İyi Yeni Proje)

Bu kategorinin amacı bir mimari aydınlatma projesinde; tüm proje içinde başarılı bir şekilde tasarlanmış kaliteli “ışık dizaynını” gerçekleştirebilen tasarımcı/tasarımcıların tanınmasını sağlamak.

Kısa listeye kalan adaylar:

Mondeal Square in Ahmedabad/IND by Atelier dada/F
Nanjing Youth Olympic Games Convention Centre/RC by Grand Sight Design International/RC
Energy Tower Facade Lighting in Roskilde/DK by Gunver Hansen Studio/DK
Dolmen Light, Hondsrug Tunnel Emmen/NL by Titia Ex/NL

7. Award at Large Ödülü

Bu kategorinin amacı yarışmaya katılan ancak belli bir kategoriye tam olarak uymayan, mesleğinde ciddi bir gelişme ortaya çıkarmış kişi ya da bir oluşumun resmi olarak da bilinirliğini sağlamak.

Kısa listeye kalan adaylar:

Mohammed Reza Domiri Ganji /IR
Temporary installation “Waterlicht”/NL by Daan Roosegaarde/NL
Founding Partners of the International Year of Light
Klaus Obermaier „Apparition“/A
Lighting Design Team for the Swedish Eurovision Song Contest (ESC) 2015 performance

8. Lifetime Achievement Ödülü (Hayat Boyu Başarı)
Bu kategorinin amacı Mimari Aydınlatma Tasarımı alanına; mesleğindeki duruşu, çalışmaları ve çabaları ile ciddi katkıları olmuş bir profesyonelin tanınmasını sağlamak.

2007 yılında Londra’da gerçekleşen PLDC etkinliğinde Hayat Boyu Başarı ödülüne Prof. Dr. Heinrich Kramer layık görülmüştü. 2009 yılında William Lam, 2011’de Jonathan Speirs, 2013’te ise Christopher Cuttle Hayat Boyu Başarı ödülünü kazandı.

Bu kısa listeden başka bir listenin açıklanmayacağı yarışmanın kesin kazananları ise 31 Ekim’deki Gala Gecesi’nde duyurulacak.

Haber kaynağı: http://www.pld-c.com/shortlist-pldr-award/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir