Close

18/07/2016

Profesyonel Aydınlatma Tasarımı Kongresi PLDC, 2017

pldc_2017_logoProfesyonel Aydınlatma Tasarımı Kongresi PLDC, 2017; Fransa’nın Paris şehrinde 01-04 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Konferans için makalelerin gönderim çağrısı ise 1 Eylül 2016’da yapılacak.

Konferans formatı modifiye edildi

PLDC Paris edisyonu için organizatörler, etkinlik formatının yenilendiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyor. PLDC dört-parça konferans şeklini korurken konferansın yapısı biraz değiştirildi. Böylelikle izleyiciler, dört yerine aynı anda sadece üç makale arasından seçim yapabilecekler. Araştırma kısmı ikiye bölünmüş durumda ve araştırma bulguları üzerine hazırlanan 20 dakikalık makalelerin sunumunu kapsayacak. Değiştirilen konferans programı, konuşmacı sayısının azalacağı anlamına gelmemekle birlikte konferansın genel kalitesinin artacağını gösteriyor.Yeni konferans yapısı hakkına daha fazla bilgi için: http://www.pld-c.com/modernised-conference-format/

PLDC 2017 mekânı kesinleşti!

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Paris’te gerçekleşecek olan etkinlik; Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olduğu iddia edilen Palais des Congrès’de düzenlenecek. Champs Élysées’de yer alan mekân, şehrin tam kalbinde konumlanıyor. Kendi metro durağı olan mekâna ulaşım bu anlamda oldukça kolay. Ayrıca kongre merkezinin yakın çevresinde, yüksek ve orta sınıf birçok otel bulunuyor.

Daha fazla bilgi için: http://www.pld-c.com/conference-venue-confirmed/

Warm-up etkinlikleri

Paris’teki kongreye hazırlık ve Profesyonel Aydınlatma Tasarım Topluluğu’na, PLDC 2017 sayesinde bir araya gelme fırsatı vermek adına birçok warm-up etkinliği de dünyanın çeşitli noktalarında düzenleniyor olacak. Warm-up etkinlikleri şu şekilde birçok farklı formatta olabilecek: Gece etkinlikleri, kahvaltı buluşmaları, film gösterimleri, müze ziyaretleri, Pecha Kucha sunumları… Tüm bunlar elbette oldukça iyi bir network senaryosu ve tabii ki eğlenceyle birlikte gerçekleşecek! Warm-up etkinlikleri tüm aydınlatma tasarım camiası ve pazarda yeni olan, aydınlatmaya merak duyan herkese açık olacak. Bu etkinlikler eğitimsel ve kültürel destekle birlikte network platformu sağlamak için tasarlandı.

Warm-up etkinlikleri hazırlık aşamasında:

ACE, iGuzzini ile birlikte bu etkinliğe ev sahipliği yapacak. PLDC konferans makalelerinin kalitesine bir işaret olarak gece; daha önceki PLDC etkinliklerinde sunum yapmış olan uluslararası aydınlatma tasarımcısı Emrah Baki Ulaş’ın ana sunumuyla tamamlanacak.
www.pld-c.com/warm-ups

Wismar/D, October 2016: Sempozyumun kapanışında (www.lightsymposium.de) Events Team (Etkinlikler Ekibi) ve ortakları, seminer katılımcılarını bir gece etkinliğine ve kült bir partiye davet ediyor olacak.(http://www.pld-c.com/pldc-2017-warm-up-in-wismar-2016/#more-5506.)

Dubai/UAE, October 2016: Light Middle East sebebiyle, VIA Events (VIA Etkinlikleri) ekibi ve ortakları interaktif bir PLD semineri düzenleyecek. Bu seminer için kayıtlar açılmış durumda. (http://events.via-verlag.com/).

Vienna/A, November 2016: Francesco Iannone ve Serena Tellini’nin önderliğinde müze aydınlatması alanında ileri seviye uygulamalı bir atölye çalışması (http://events.via-verlag.com/) düzenlenecek. Bu workshop, dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Vienna/A’da gerçekleşecek. Bu etkinlik hakkında daha fazla bilgi yakın bir zaman içinde duyurulacak.

Round III of The Challenge in London/UK, February 2017: İki günlük bir konferans gerçekleşecek. (http://events.via-verlag.com/)

Yakında çok daha fazla warm-up etkinliği aydınlatma profesyonelleri ve meraklılarıyla paylaşılacak.

“The Challenge” 2016/17:

The Challenge’ın ilk gerçekleşen etkinliğinden sonra elde edilen başarının ardından yeni etkinlik gelecek 18 ay içinde yepyeni yetenekleri keşfetmeyi vadediyor. The Challenge, dört turdan oluşan sunum yarışması formatında olan, bir çeşit yetenek promosyunu projesi. Katılımcılar, öğrenci ya da kariyerini aydınlatma tasarımcısı olarak şekillendirmek isteyen yeni mezun adaylar olabilir. Programın amacı; çeşitli okullardan daha fazla öğrenci-yeni mezunu bir araya getirmek, etkileşimde bulunmalarını, birbirlerinden-deneyimli profesyonellerden aydınlatmaya dair bilgi edinmelerini ve aydınlatma tasarımı camiasının kabul gören üyelerinden biri olmaya başlamalarını sağlamak. Bu global yarışma için, şu ana kadar 20 üniversite çoktan katılımlarını bildirdi. -Son etkinlikte sadece 13 üniversite olduğunu hatırlatmak gerekir.- Üstelik organizatörler sayının daha da artmasını bekliyor! The Challenge ve bu yarışmanın başarılı konsepti hakkında daha fazla bilgi almak, ayrıca hangi üniversitelerin hangi tarihte katılımlarının olduğunu öğrenmek için şu linki tıklayabilir ya da aşağıdaki adrese e-mail atabilirsiniz: (http://events.via-verlag.com/)
[email protected]

PLDC hakkında

PLDC 2017, mimari aydınlatma tasarımı mesleğinin resmi tanınma kazanmasında önemli bir adım daha attıracak. Bu etkinlik için dünya çapında en çok ziyaretçi çeken şehir olan Paris, lokasyon olarak seçildi.

Fransa’nın başkenti; PLDC 2017’i destekleyerek, bu etkinlikteki belirleyici rolünü oynamak için adeta sabırsızlanıyor. Ayrıca PLDC organizatörleri Paris Belediyesi’ndeki önemli kişilerle iş birliği içinde kalarak bu etkinliği bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Paris, 1889’daki Great Exhibition süresince sokak ışıklarını kullanmaya başlayan ilk şehirlerden bir tanesi ve bu yüzden City of Light (Işığın Şehri) olarak anıldı. Belediye başkanlarının şimdi bu lakabı, modern bir anlayışla, “City of Light 4.0” olarak yeniden kazanma şansları var. 2020’ye kadar Paris; kamu alanlarında aydınlatma sistemini radikal bir şekilde değiştirmeyi planlıyor. Gelecekte; yayalar ve bisiklet sürücülerinin ihtiyaçları üzerine de daha fazla vurgu olacaktır.

PLDC nedir?

PLDC konseptinin kanıtlanmış başarısına dayanarak kongre tekrar 3 günlük profesyonel bir konferans düzenliyor. Konferans kapsamında 70 makale, aydınlatma tasarımı, mimari, araştırma, şehir planlaması, gün ışığı tasarımı ve ilgili diğer alanlardan yüksek-profil konuşmacılar tarafından sunulacak. Üç bölüm, geleneksel 45 dakikalık sunumları içerirken, araştırma bölümü Lighting Application Research ve R+D’nin de dahil olduğu 20 dakikalık bilimsel makaleleri içeren yeni formatta yapılacak. Kongre, davetli ana konuşmacı sunumlarını, üreticilerin sergisini, kongre öncesi buluşmaları, mimari ve aydınlatma projeleri üzerine gezileri, sosyal etkinlikleri, moderatörlü tartışmaları, The Challge’ın final turunu, kendi kendine çalışan elektronik poster sunumlarını, PLDC ödülleri sırasındaki Gala yemeğini ve Paris şehrindeki aydınlatma enstalasyonlarını görebilmeyi de içeriyor. PLDC ayrıca, aydınlatma tasarımı alanında devam eden eğitimleri ve uç nokta teknolojilerin sunumlarını da katılımcılara sağlıyor olacak.

Profesyonel Aydınlatma Tasarım Camiasını bir araya getirmek

PLDC 2017’nin, dünyanın dört bir yanından 1700’den fazla katılımcıyı çekmesi bekleniyor. Farklı alanlardaki profesyoneller ve araştırmacılar etkinlik sayesinde bir araya gelebilecek, fikir alışverişinde bulunabilecek ve tartışabilecekler. Aydınlatma tasarımı adına bu uluslararası ve inter-disipliner anlayış, bir bütün olarak bu mesleğin tanınması sürecini destekliyor. Etkinliğin stratejik partnerleri hazırlık içindeler. 6. PLDC’nin mottosu ise şu: “Değişim gerçekleşir!” Bu motto aslında, aydınlatma tasarımı manzarasındaki dramatik değişimlere, dijital teknolojilerin etkisine ve aydınlatma camiasının bu değişen durumlara uyum sağlama zorunluluğunda yaşadığı sürece işaret ediyor. Önemli değişimler kamu alanında, yapısal yenilemeler dikkate alınarak, öngörülüyor. Gelecekte ise kasabalarda ve şehirlerde düzenlenecek aydınlatma programları, atmosfer ve enerji tasarrufu gibi konulara işaret ediyor olacak.

Ayrıntılı bilgi için:

www.via-verlag.com
www.pld-c.com
İletişim: Jessika Singendonk
E-mail: [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir