Close

29/07/2016

PLDC 2017 için makale gönderimleri 1 Eylül 2016’da açılacak!

pldc_2017_logoVI. Uluslararası Profesyonel Aydınlatma Tasarımı Kongresi (PLDC, 2017) 1-4 Kasım 2017 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirilecek. Bu kongre, bugüne kadar gerçekleşmiş olan; PLDC 2009, Berlin/D, PLDC 2011, Madrid/E, PLDC 2013 , Kopenag/DK ve PLDC 2015, Roma/I gibi başarılı etkinliklerin devamı niteliğinde olacak.

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek sunumlar için makale çağrısı ise hem deneyimli hem de yeni nesil aydınlatma profesyonellerini, araştırmacıları, eğitmenleri, endüstri temsilcilerini ve iş alanları bir şekilde profesyonel aydınlatma tasarımı ile ilgili olan herkesi kapsıyor. PLDC eğitimsel bir etkinlik ve aydınlatma profesyonellerini kendi öngörülerini, teknik becerilerini paylaşmaya teşvik ediyor. Daha önceden PLDC etkinliklerinden herhangi birisinde basılmış ya da sunulmuş makalelerin kabul edilmeyeceğini de belirtelim.

Tüm makalelerin profesyonel seviyede olması ve profesyonel katılımcıları hedef alması bekleniyor. Her bir başvuru Makale Gözden Geçirme Komitesi tarafından son derece sıkı bir değerlendirmeye tabii tutulacak. Başvurular, genel kalite ve sunulan makalenin profesyonelliği, açıkladığı konuya uygunluğu, içeriğinin yenilikçiliği gibi açılardan değerlendirilecek. Değerlendirme kriterlerine bağlı olarak Makale Gözden Geçirme Komitesi tarafından seçilen makaleler, Yönetim Komitesi tarafından final için değerlendirilecek. (Finalde yaklaşık 70 makalenin olacağı öngörülüyor.)

Deneyim Odaları

Konferans makalelerine ek olarak organizatörler Deneyim Odaları/Alanları isimli bir etkinliğe de imza atıyorlar. Bu odalar katılımcıları, aktif olarak, ışığı (ve karanlığı) ilk elden edinilen farklı konu başlıkları içinde deneyimlemeye davet ve teşvik ediyor. Ayrıca bu etkinlik kapsamında; konu ışık ve mekana gelince, eğitimsel olarak da katılımcılara fayda sağlanması, onların kişisel ve profesyonel değerlerine, önceliklerine tüm bunları ekleme olanağının sunulması da hedefleniyor. Önerilen Deneyim Odaları da, aynen makale çağrısında olduğu gibi, bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek.

PLDC hakkında

PLDC 2017, mimari aydınlatma tasarımı mesleğinin resmi tanınma kazanmasında önemli bir adım daha attıracak. Bu etkinlik için dünya çapında en çok ziyaretçi çeken şehir olan Paris, lokasyon olarak seçildi.

Fransa’nın başkenti; PLDC 2017’i destekleyerek, bu etkinlikteki belirleyici rolünü oynamak için adeta sabırsızlanıyor. Ayrıca PLDC organizatörleri Paris Belediyesi’ndeki önemli kişilerle iş birliği içinde kalarak bu etkinliği bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Paris, 1889’daki Great Exhibition süresince sokak ışıklarını kullanmaya başlayan ilk şehirlerden bir tanesi ve bu yüzden City of Light (Işığın Şehri) olarak anıldı. Belediye başkanlarının şimdi bu lakabı, modern bir anlayışla, “City of Light 4.0” olarak yeniden kazanma şansları var. 2020’ye kadar Paris; kamu alanlarında aydınlatma sistemini radikal bir şekilde değiştirmeyi planlıyor. Gelecekte; yayalar ve bisiklet sürücülerinin ihtiyaçları üzerine de daha fazla vurgu olacaktır.

PLDC nedir?

PLDC konseptinin kanıtlanmış başarısına dayanarak kongre tekrar 3 günlük profesyonel bir konferans düzenliyor. Konferans kapsamında 70 makale, aydınlatma tasarımı, mimari, araştırma, şehir planlaması, gün ışığı tasarımı ve ilgili diğer alanlardan yüksek-profil konuşmacılar tarafından sunulacak. Üç bölüm, geleneksel 45 dakikalık sunumları içerirken, araştırma bölümü Lighting Application Research ve R+D’nin de dahil olduğu 20 dakikalık bilimsel makaleleri içeren yeni formatta yapılacak. Kongre, davetli ana konuşmacı sunumlarını, üreticilerin sergisini, kongre öncesi buluşmaları, mimari ve aydınlatma projeleri üzerine gezileri, sosyal etkinlikleri, moderatörlü tartışmaları, The Challge’ın final turunu, kendi kendine çalışan elektronik poster sunumlarını, PLDC ödülleri sırasındaki Gala yemeğini ve Paris şehrindeki aydınlatma enstelasyonlarını görebilmeyi de içeriyor. PLDC ayrıca, aydınlatma tasarımı alanında devam eden eğitimleri ve uç nokta teknolojilerin sunumlarını da katılımcılara sağlıyor olacak.

Profesyonel Aydınlatma Tasarım Camiasını bir araya getirmek

PLDC 2017’nin, dünyanın dört bir yanından 1700’den fazla katılımcıyı çekmesi bekleniyor. Farklı alanlardaki profesyoneller ve araştırmacılar etkinlik sayesinde bir araya gelebilecek, fikir alışverişinde bulunabilecek ve tartışabilecekler. Aydınlatma tasarımı adına bu uluslararası disiplinler arası anlayış, bir bütün olarak bu mesleğin tanınması sürecini destekliyor. Etkinliğin stratejik partnerleri hazırlık içindeler. 6. PLDC’nin mottosu ise şu: “Değişim gerçekleşir!” Bu motto aslında, aydınlatma tasarımı manzarasındaki dramatik değişimlere, dijital teknolojilerin etkisine ve aydınlatma camiasının bu değişen durumlara uyum sağlama zorunluluğunda yaşadığı sürece işaret ediyor. Önemli değişimler kamu alanında, yapısal yenilemeler dikkate alınarak, öngörülüyor. Gelecekte ise kasabalarda ve şehirlerde düzenlenecek aydınlatma programları, atmosfer ve enerji tasarrufu gibi konulara işaret ediyor olacak.

Ayrıntılı bilgi için:
www.pld-c.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir