Close

04/11/2016

Güneşi çok yakından deneyimlemek

nasa1NASA’nın, ABD’nin Maryland eyaletinde de uygulamaya aldığı muhteşem video sanat enstalasyonu

2010 yılından beri NASA’nın Solar Dynamic Observatory (SDO) bölümü güneşin yüzeyini inceliyor. ABD’nin Maryland eyaletinde yer alan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin Ziyaretçi Merkezi’nde yer alan “Solarium” adlı dinamik video enstalasyonu, ziyaretçilerin, güneşin yüzeyini optik olarak çok yakından deneyimlemelerine olanak sunuyor.

nasa2NASA Medya Video Sanatçısı Genna Duberstein, Scott Wiessinger ve Tom Bridgman; SDO araştırmasını baz alarak güneşin patlamalarının görüldüğü ortamını görsel olarak kaydettiler. Benzersiz tınılarla birlikte “Solarium”un sanatçıları bir HDTV gibi sekiz kat daha fazla çözünürlüğü olan çeşitli güneş görüntüleri sergiliyorlar. Dinamik resimler ile güneş tutulmasında güneşin etrafını sarmalayan çemberin, koronanın katmanına giren malzemeleri gösteriliyor. Bir dakikalık hareketli resim malzemesinin arkasında 10 saatlik çalışma yatıyor.

nasa3Güneşteki patlamaları gösteren nefes kesici görüntülerle doğal güneş ışığının arkasında neler olduğu gösteriliyor. Ancak, ziyaretçi hiçbir zaman güneşin sıcaklığını hissetmiyor.

Projeye katılanlar:

Sanat enstalasyonu ve fotoğraflar: NASA-Genna Duberstein, Scott Wiessinger, Tom Bridgman; www.nasa.gov

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir