Close

20 May 2015

Güneşi ve bulutları gökyüzünden “içeri” taşımak

PLDCloudscapeBir bulut kümesi görmek sadece yağmur yağacağı anlamına gelmez; bu aynı zamanda bulutların güneşin ortaya çıkışını engellemesi de demektir.

Güneş ışığı ve bulutlar hayal dünyamızı harekete geçiren, hayallere daldıran, mükemmel güzellikte renkli gökyüzü görüntüleri görmemize neden olabilir. Studio Hansode’ın tasarımcıları bulutların ve güneş ışınlarının bu nefes kesen etkileşiminden ilham alarak “Cloudscape”i yarattılar. Cloudscape, armatür tarzında hazırlanmış bir heykel. Bu heykel, gün doğumundan-gün batımına kadar, bulutların üzerindeki güneş ışınlarının etkilerini taklit ediyor.

Çalışma, plastik camın iki yaprağının yüzeyinde konumlandırılmış “üretan köpüğü” barındırıyor. Plastik camın yaprak kısımları siyah bir halkayla çevrili ve içine dışarıdan görünmeyen RGB LED’ler montelenmiş. Üretanın organik şekli plastik cama yapıştırılmış olan üretan soyularak elde edilmiş. “Bulutlar” farklı yönlerden gelen, renk değiştiren LED’lerle aydınlatılmış.

Tasarımcılar çalışmalarının sadece bu heykelin içindeki köpükte sınırlı kalmayacağını düşünüyorlar. Onlara göre, bu çalışma 3-D tarayıcılar ve yazıcılar gibi sanat teknolojileri için yeniden üretilebilir.

www.hansode.io
www.nakamori.io

Heykel tasarımı ve fotoğraflar: Studio Hansode – Daiki Nakamori, Norihito Yuki

Haber kaynağı: https://pld-m.com/cloudscape/?lang=en

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *