Close

13/12/2016

Las Vegas’ın sokak ışıkları sizin adımlarınızla çalışıyor

Las Vegas şehri ışıklarıyla, parlak güneşli günleriyle ve bolca yaya trafiğiyle ünlü bir şehir. Şüphesiz, tam da bu şehrin doğasına uygun olan bir denemeyle EnGoPlanet girişimi şimdi foto-volkanik paneller ve kinetik adım pedleriyle çalışan yeni LED sokak lambalarıyla test ediyor. Bu yeni LED armatürlerle yapılan kurgu sadece Vegas’in merkezindeki Boulder Plaza’yı aydınlatmayla kalmıyor aynı zamanda güvenlik kameralarını, WiFi noktalarını ve taşınabilir şarj istasyonları için de güç sağlıyor.

Sistem, enerji verimli LED sokak armatürlerini gece aydınlatmaya yarayan bataryayı şarj etmek için kıvrımlı foto-volkanik bir “kret” kullanıyor. Bunun yanında sistemin ayrıca şarj istasyonları ve WiFi noktaları da bulunuyor. Geceleri veya güneş bulutlar arkasına saklanmışken bataryaları şarj etmek için adım-gücüyle çalışan kinetik pedler yaya yollarına yerleştirildi. Bunlar, basınca bağlı olarak değişen; adım başı 4W ila 8W çıkış sağlayan üç adet mikro-jenerasyona bağlandı.

Bu projeye dair ilk yapılan basın açıklamalarına göre birimler tamamen kendi başlarına duruyor ve şebekeye bağlı değiller. Şehir görevlileri, güç ve batarya seviyelerini kontrol etmek, özel etkinliklerde LED ışıklarının rengini değiştirmek için enstalasyonu izleyebiliyorlar. Enstalasyonun çevresel ve hava kalitesi izlemesi, “akıllı analiz” yapabilen sensörleri bile bulunuyor.

EnGoPlanet’ın CEO’su Petar Mirovic,  Las Vegas Review Journal’a verdiği röportajda Vegas yerleştirmesinin sadece bir başlangıç olduğunu ve New York gibi şehirlerde daha büyük projeler görmeyi umduklarını söylüyor. Mirovic sözlerine şöyle devam ediyor: “Biz bu yeni projenin iyi bir yer değiştirme veya geleneksel sokak lambaları yerine kullanışlı bir alternatif olduğunu düşünüyoruz.”

Şirket, sokak lambalarının her yıl 100 milyon ton CO2 ürettiğine dikkat çekiyor. Kaldı ki bu dünya çapındaki CO2 üretimine bakıldığında adeta bir kum tanesi gibi kalıyor. Buna rağmen, yine de elimizden geldiğince yapabildiğmiz her yerde CO2 üretimini azaltmalıyız. Üstelik bunu, dünya fena bir hale gelmeden önce acilen yapmalıyız.

Haber kaynağı: https://www.engadget.com/2016/11/14/las-vegas-kinetic-solar-streetlights/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir