Close

15/07/2013

“Işıkları Dinlemek” isimli kentsel sanat çalışması gösterime açıldı

ListeningLights1 2Kutup Işıklarını taklit eden ve ıslıklara cevap veren ışık heykeli Kanada’da bir caddeye monte edildi.

 Montreal asıllı aydınlatma tasarımı firması Moment Factory, “Işıkları Dinlemek” (Listening Lights) isimli kentsel sanat çalışmasını Winnipeg’deki Market Caddesi’nde gösterime sunuyor. Çalışmanın esin kaynağının; birisi ıslık çaldığında Kuzey Işıkları’nın çok daha yoğun olduğunu söyleyen efsaneden geldiği söyleniyor.

Kanada Ottawa’daki parlamento binasının aydınlatması da yapan firma, bu sanat çalışması için 68 adet LED armatür kullandı. Bu armatürler;  Winnipeg’in kültürel bölgesindeki mekânların tümüne adeta bir geçiş kapısı olarak hizmet ediyor.

Geçen yaz Winnipeg Şehir Konseyi, çalışmanın 2.5 milyon dolarlık “kültürel bölge sokak alanı şemasını” onayladıktan sonra, Moment Factory firması bu sanat çalışmasını yaratması için seçildi. Yeni sokak şeması Market Caddesi üzerindeki kaldırımların genişlemesini ve aynı zamanda yaya yolunu aydınlatmayı içeriyor.

Moment Factory’nin kurucusu Dominic Audet çalışmalarını şöyle anlatıyor: “Biz Winnipeg’in kültürel bölgesini ayırt etmek, buraya dikkat çekmek için yeni, interaktif bir kentsel aydınlatma çalışması yapmaktan gerçekten keyif aldık. Umuyoruz ki bu çalışma gelecek nesiller için simgesel anılar oluşturur.”

Listening Lights in Winnipeg – Teaser from City of Winnipeg on Vimeo.

 

Haber Kaynağı: http://www.lighting.co.uk/light-relief/listening-lights-react-to-publics-whistles/8643887.article

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir