Close

13 September 2016

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Chengdu kentinde kitap evreni Fangsuo Kitapçısının derinliklerinde

cinKitap dükkânları her ne kadar içinde kitap satılan ticaret mekânları olsa da bir o kadar büyüleyici yerler de olabilirler. Onların içinde bilgi aranır, heyecan duygusu yaşanabilir veya sakinliğe, rahatlamaya yardımcı olabilirler. Chu Chih-Kang Space Design firmasının mimarları Çin Halk Cumhuriyeti’nin Chengdu kentindeki Fangsuo Kitap Mağazası’nı bu fikire dayanarak tasarladılar.

cin2Fangsuo Kitap Mağazası Budist dinine ait Daci Tapınağı’nın etrafından geçen alışveriş sokağının biraz altında. Bakır ve camdan yapılmış ögeler yürüyen merdiven ile kitap mağazasına doğru dar bir giriş tüneli oluşturuyor. LED’li ışık hatları çevresine dramatik bir görüntü veriyor. Kitap mağazasının ışıldayan girişi parlak metal tüneli ile bir meteoridi andırıyor. Açık beyaz ışık ile birleştirildiğinde giriş uzaklarda bir dünya gibi görünüyor. Gizli bir Budist tapınak kütüphanesini andıran sunum alanında ışık ve gölge oyunları hakim. İçinden ışıldayan raflar kitapların çeşitliliğini öne çıkartıyor. Kitap raflarına LED’ler entegre edilmiş. Bu alan geniş bir alanmış duygusu yaratıyor; sade malzeme ve masif beton sütunlarla öne çıkıyor. Downlight’lar genel aydınlatmayı sağlıyor ve özel ışık adacıkları oluşturuyor.

cin3Kitap mağazası fantastik bir evrenmiş gibi davranıyor. Özel ve samimi ışık ile mağazaya sakin ışık hakim oluyor.

 

Projeye katılanlar:

Mimarlar: Chu Chih-Kang Space Design-Chu Chih-Kang; www.kang.com
Fotoğraflar: Chu Chih-Kang ve Li Guo-Min

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *