Close

17/09/2016

Tünele bakış: İspanya’nın Barcelona kentinde Porta Estel-lar

tunel3Mısır uzmanı Dr. Daniel Jackson “Stargate” adlı filmde yabancı dünyalara seyahat ediyor, solucan delikleri konusunda hayallerini gösteriyor ve bir yıldız kapısını kullanıyor. Filmin bu sahneleri, İspanya’nın Barcelona kentinde kurulan geçici 3 boyutlu, Porta estel-lar (Yıldız kapısı) olarak adlandırılan bir ışık ses enstalasyonu ile deneyimlenir hale geliyor. Enstalasyon, Media Interactive Design firmasının medya sanatçılarının ve eski bir uçağın içini üs olarak kullanan Playmodes firmasının audio-görsel planlamacılarının ortak projesi.

tunel4Dışarıdan bakıldığında uçak gövdesi neredeyse fark edilmiyor. İçerde ise altı dakikalık, yoğun, etkileşimli ışık ve ses yolculuğuna 50 yolcu katılabiliyor. Uçak gövdesinin iç duvarlarına 200m’den fazla RGB LED ışık hattı, bir duman makinesi ve sekiz hoparlör monte edildi. Genel olarak sis ve tonlardan oluşan dört farklı ışık senaryosu programlandı.

tunel2Dramatik bir starttan sonra misyon, diğer galaksilere, solucan deliklerine ve yabancı gezegenlere götürüyor. Program akışının sonunda görülmeye değer bir iniş gerçekleşiyor. Galaksiler arası geçen ışık şovu, yansıma yapan zemin ile son derece etkili bir ışık algılamasına dönüşüyor!

tunel1Peki, bize bu proje neyi öğretiyor? Tünel içine baktığımızda sıkıcı bir görüntü ile karşılaşabiliriz ancak ışık doğru kullanıldığında bu çok ilgi çekici bir görüntü de olabilir. Bu projede bir tünel kullanılmıyor ancak ışığın yerleşimi ile perspektif sunan bir yapı tanımlanıyor. Dinamik ışık ise yepyeni bir deneyim ögesi sunuyor.

Projeye katılanlar:

İşveren ve uçak sahibi: Eduardo Cajal
Enstalasyon konsepti: Playmodes und Media Interactive Design;
www.playmodes.com
 www.mediainteractivedesign.com
www.trashumante.org

Fotoğraflar: Eloi Maduell

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir