Close

12 September 2016

Cennete giden merdivenler: Meschede’nin (Almanya)cennete götüren merdiveni

cennet1Almanya’nın Meschede kentindeki cennete götüren merdiven, Henne-Boulevard’ın bir yan projesi. Merdivenler şehir merkezini Henne parkı üzerinden Henne gölüne bağlıyor. Planwerk Essen firmasının mimarları, cennete giden merdivenlere bir de ışıldayan bir “umut ışığı” simgesi eklediler. Gündüzleri sanki gökyüzüne doğru giden merdivenlerin tanrısal bir simge dili var. Ormanlık bir alanın ortasında geceleri kendinden ışıldayan bir merdiveni görmek umut verici duygular yaratıyor. Bu merdiven Olimpos’a giden merdiveni andırıyor.

cennet2Barajın başladığı yerden itibaren çelik bir yapıda 328 basamak yukarı doğru yükseliyor. Ortasındaki tırabzana LED’ler entegre edilmiş. Merdiven, barajın üst kısmında 140 m2 büyüklüğünde bir seyir platformunda sona eriyor. Platformun etrafı da bir LED ışık hattı ile çevrelenmiş. Işıklar yol aydınlatması ile eş zamanlı devreye giriyor.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Meschede (Almanya) Belediyesi
Peyzaj mimarları: Landschaft planen + bauen NRW GmbH, Landschaftsarchitekten GmbH / Almanya
Aydınlatma konsepti: Planwerk Essen-Peter Brdenk; www.peterbrdenk.de
Elektronik planlaması: Elektro-Rettler, Meschede / Almanya

Uygulanan ürünler: Insta Elektro GmbH, Arnsberg / Almanya

Fotoğraflar: A. Pilgrim-foto

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *