Close

07/07/2017

Grand Place, Brüksel/Belçika

Dünya çapında mimari zenginliği ile bilinen Brüksel’deki Grand Place, kendi içerisinde Barok, Gotik ve XIV. Louis mimarisi olarak üç farklı mimari tarzı bünyesinde barındırıyor ve Avrupa’nın en güzel meydanlarından birini oluşturuyor. Bir UNESCO mirası olan Grand Place, büyüleyici mimarisini daha da geliştirerek uluslararası rolünü ve başkent olma kimliğini tanıtmak istiyor.

Proje kapsamında meydandaki bina cephelerini vurgulayarak canlı bir gece görüntüsü yaratmak adına bir aydınlatma planı hazırlandı. Bu hedefe ulaşmak için belediye hem çok daha az enerji tüketecek hem de bakım işlemlerini azaltarak modern ve esnek bir aydınlatma sistemi sahibi olacaktı.

Tamamen LED’lerden oluşan yeni aydınlatma sistemi meydanın tümünü homojen bir şekilde aydınlatırken, çevresindeki binaların mimari ayrıntılarını, belediye binasının karakteristik dokusunu öne çıkartarak, hafif ve belirgin bir beyaz ışık sunulması hedeflendi.

Ana hedeflerden biri olan enerji verimliliği göz önünde bulundurularak LED aydınlatma armatürleri kullanılan bir aydınlatma tasarımı yapıldı. Bu aydınlatma sistemi sayesinde dinamik bir RGBW programı ile sınırsız ışık efektleri yaratılabiliyor. Teknolojik çözüm, herhangi bir ilave donanıma gerek kalmaksızın, her bir ışık kaynağının lümen seviyesinin ve ışık renklerinin, merkezi bir kontrol sistemi sayesinde (Belediye Binasına yerleştirilen) ayrı ayrı kumanda edilmesine olanak sağlıyor. Toplamda ise Büyük Meydan’a, birbirinden bağımsız olarak yönetilebilen 1600 adet Schréder BaroLED aydınlatma armatürü yerleştirildi.

Kullanılan LED çözümü ile bugün 27 binayı aydınlatmak için tüketilen enerji miktarı, geleneksel ışık kaynakları ile kıyaslandığında, öncesinde 2 binayı aydınlatmak için kullanılan enerjiden daha az. Bu doğrultuda, yapılan ilk hesaplamalara göre, enerji tüketiminin %50 oranında azaltılması hedeflendi. Ancak montaj işlemleri bittiği zaman enerji tasarrufunun daha yüksek; %80’in üzerinde olduğu ve bakım giderlerinin dörtte bir oranında azaldığı tespit edildi. Bu uygulama ile bakım maliyetinin dramatik düşüşü erişim imkânı zor olan binalar için büyük avantaj teşkil ediyor.

Projenin ilk fazı, belediye binasının ışıklandırılması ile hizmete girdi. Tasarım, belediye binasının gösterişli ve karakteristik Gotik mimarisinin her bir ayrıntısını vurgulayan masalsı bir atmosfer yarattı.

Projeye katılanlar:

İşveren: Brüksel Belediyesi
Mimari proje: Beliris
Aydınlatma tasarımı: Patrick Rimoux, Isabelle Corten

Uygulanan ürünler:

BaroLED Schréder

Metin: Yasemin Çicek, Comelec S.A.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir