Close

31/07/2017

Barneys New York, ABD Projesi

Aydınlatma tasarımını Cooley Monato Stüdyo’nun yaptığı New York’taki lüks perakende mağazası Barneys New York, 34. Uluslararası IALD Ödülleri’nde “Mükemmellik” ödülünü kazanan bir diğer proje oldu. Ödül, projenin tam tasarım ekibi tarafından bizzat kabul edildi: Emily Monato, Associate IALD; Yusun Hwang ve Carol Castillo-Kuberski.

Bu proje için Cooley Monato Stüdyo; geniş yer alanları, düzensiz kolon ızgaraları ve düşük tavan yükseklikleri gibi var olan zorlayıcı koşullara rağmen; birbirine bağlı ancak ferah ve dinamik görünen bir aydınlatma tasarımı yarattılar. Markanın çağdaş ve zarif kimliği tamamen LED aydınlatmayla zenginleştirilmiş bir materyal paletiyle ifade edildi.  

Mağazanın dramatik spiral merdiveni, müşteri akışını bütün katlara yönlendiren adeta fonksiyonel bir heykel. Bu merdiveni aydınlatmak ise aydınlatma tasarımcısı ve mimarın oldukça hassas iş birliği sonucunda gerçekleşti. Örneğin her ikisi de merdivenin mimarisinin yükseltilemeyeceği konusunda anlaştılar. Devamlı bir şekilde yanan, kıvrımlı, el raylı oyuklar her iki merdiven duvarında spiral şekli izleyerek müşterileri karşılıyor ve onları diğer katlara yönlendiriyor. Merdiven basamaklarındaki küçük, düşük watt, in-grade uplight’lar, alt plan düzlemine ince bir ışıma sağlıyor ve konturlarını hafifçe arttırıyor.

Jüri üyelerinden bir tanesi projeye dair şu yorumlarda bulunuyor: “Özellikle nefes kesen merdivenlerde ayrıntıya dikkat çekme seviyesinin yanı sıra inşaat da oldukça etkileyici”

Aydınlatmalar düzgün ve gözü rahatsız edecek parlaklıkta değil. Diğer yandan yer altı seviyesindeki alanlarda bulunan kozmetik, cilt bakımı, parfüm ve kuaför bölümleri, ürün dizisini aydınlatmak için tavanda yüksek renk sunumlu ışıkları içeriyor.

Erkek ve kadınlara özel katlarda; ortam ışığı sağlamak, görsel ilgiyi çekmek ve alçak tavanlara biraz nefes aldırabilmek için belirgin, eğri, açılır oyuklarla aydınlatılmış tavan bulunuyor. Tavan üzerindeki vurgulu armatürler; yukarıda parlak altın desenler yaratmak için parlak metal ve organik şekilli ekran üzerinden sıçrayan ışık sağlıyor. Döşeme odalarındaki aydınlatılmış aynalar, müşterilere kıyafetleri denerken eşit aydınlatma imkanı sunuyor.

Restorandaki sıcak ışık dim edilebiliyor ve müşteriler için birbirinden farklı yemek deneyimleri yaratabiliyor. Işık süsleri ve gül ağacı özellikli duvarların yanı sıra barın dikey yüzeyleri de ortam için parlak düzlemler oluşturuyor

Jüri üyeleri genel olarak bu projede detaya dikkat çekilmesinden ve tasarımın ortaya çıkışına kadarki farklı dizaynlardan etkilendiler. Bir diğer jüri üyesi bakın bu çalışmaya dair nasıl bir yorumda bulunuyor: “Barneys New York, zarif sadeliğe çok güzel bir örnek.”

Projeye Katılanlar:

BARNEYS NEW YORK NEW YORK, NY ABD

Aydınlatma Tasarımı:
Emily Monato, Associate IALD
Yusun Hwang
Carol Castillo-Kuberski
Cooley Monato Studio

Mimari:
Steven Harris Architects
Lalire March Architects

Mühendislik:
Rosini Engineering

İç Tasarım:
Rees Roberts + Partners

Müşteri:
Barneys New York

Fotoğraflar:
© Scott Frances

Haber kaynağı: http://ialdawards2017.conferencespot.org/64811-iald-1.3573970/t002-1.3573975/f002-1.3573976/a003-1.3574017

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir