Close

09/08/2016

Østbanehallen Projesi

Q1Norveç’in Oslo şehrinde yer alan Østbanehallen, modern bir yemek alanı. Aydınlatma tasarımı ÅF Lighting tarafından yapılan proje, 33. IALD ödülleri kapsamında Awards of Merit’in kazananlarından oldu.

Østbanehallen, Oslo’nun merkezinde 1880’lerden kalma bir binada konumlanıyor. Burası Oslo sakinleri için rutin bir buluşma yeri ve Oslo’nun ana alışveriş caddesinin sonunda bulunuyor. İç mekân holünün sonunda renkli bir ışık duvarı, üç boyutlu olarak karşınıza çıkıyor: 71 tane birbiri üzerine binen transparan LED paneller kendi türünün ilk örneği olan piksel bir duvar oluşturuyor. Panellerin her biri tek tek de kontrol edilebiliyor, dikkatli bir şekilde ayarlanmış renk ve yoğunluğa olanak tanıyor. Østbanehallen’in orijinal tasarımı doğuya bakan açık bir cephe ortaya çıkarıyor. Bu da devasa odaya sabah ışığının girmesine imkan sağlıyor. Bu aslında piksel duvarının arkasında yatan ana fikir. Böylelikle güneşin doğuşu ve mavi saat bir kez daha Østbanehallen’in içinde karşılanıyor.

Jüri üyelerinden bir tanesi projeye dair şu sözleri söylüyor: “Medya cephesi türüne ne kadar ilginç ve yeni bir yaklaşım. Biz bu projede son derece iyi düşünülmüş ve özenle seçilmiş renk kullanımını çok sevdik.”

Aydınlatma tasarımı tarihi yapıyı ve daha önce demir yolu holü olduğu zamanlardaki fonksiyonunu vurguluyor. Çatı ve görsel inşa, siyah renkte muhafaza edilmiş ve böylelikle ziyaretçilere eskiden buradan trenin geçtiği zamanlardaki o dumanlı atmosferi hatırlatmayı hedefliyor. Aydınlatma bu isteklerin altını çiziyor ve önemli detayları ortaya çıkarıyor; fonksiyonel aydınlatma 450 armatür ve 6.000 diyod içeriyor, neredeyse görünmez olarak yapının içine çok güzel bir entegrasyon sağlanıyor. İleri seviye aydınlatma kontrol sistemi, otomatik olarak mevsimlere ve gün içindeki zamanlara göre aydınlatmayı ayarlıyor. Buna ek olarak her bir mağazanın kendine özel kontrol panelleri bulunuyor. Böylelikle mağaza sahiplerinin kendi bireysel aydınlatmalarını kontrol edebilmelerine de olanak tanınıyor.

Değerlendirmeler esnasında bir diğer jüri üyesinin projeye dair aldığı notlar ise şöyle: “Bu skaladaki alışveriş merkezleri; aşırı aydınlatma, mağazaların promosyonlarının hakimiyetinin kullanıcı deneyimi ve rahatlığı üzerine, bir yol benimsemişlerdir. Bu şema, eşsiz ögeler ve yüksek kaliteyle birlikte oldukça memnun edici bir iç alan sunmayı başarıyor.”

İç alandaki holün batı ucunda, yeni cephenin orijinal stili klasik detaylarını ortaya çıkartmak için aydınlatılıyor. Ana merdivenin altında yansıma ve rahatlama için bir oda bulunuyor. Doğal ışık mağaraya benzer alanı aydınlatıyor ve görsel konforla beraber hoş, huzurlu bir alan yaratmak adına suni aydınlatmayla tamamlanıyor.

Projeye katılanlar:

Østbanehallen
Oslo, Norveç

AYDINLATMA TASARIMI:

MORTEN JENSEN
CHRISTIAN KLINGE
WIGGO EVENSEN PEDERSEN
HELGA WAASETH
ÅF LIGHTING

MİMARİ:

MELLBYE ARKITEKTUR INTERIØR AS

BİNA PROJE YÖNETİMİ:

AASE BYGGEADMINISTRASJON AS

TEKNİK MÜHENDİSLİK:

ÅF NORWAY AS
NORCONSULT AS

DANIŞMA KOORDİNATÖRÜ:

HØYER-FINSET AS

SES + TİTREŞİM MÜHENDİSLİĞİ:

BREKKE & STRAND AS

FOTOĞRAF:

© TOMASZ MAJEWSKI

 

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/ostbanehallen-1.3060476

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir