Close

10/12/2016

Savoy Sitesi, Ulus / İstanbul

Metin: Aslı Kenanoğlu
Fotoğraflar: Engin Gerçek

İstanbul’un en nadide bölgelerinden Ulus’ta, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’nden girişini kucaklayan muhteşem manzarasına doğru dönen bu konut sitesi, 70.000 m2 alan üzerine inşa edildi. Mimari projesi Emre Arolat Mimarlık tarafından yapılan projede 26 blok tasarlandı. Eğimli topografik yapı sebebiyle en önemli unsurlar; kapalı otopark planlaması ve buna bağlı kapalı alan içinde çözümlenmesi gereken sosyal tesisler oldu.

Işık Peyzaj tarafından düzenlenen bahçe genelindeki yürüme yollarında ve basamaklarda tek taraftan yönlendirmeli ürünler yere gömme olarak kullanıldı. 8 cm çapındaki bu ürünlerde beyaz renkli LED’ler tercih edildi. Ağaç altlarında kullanılan iGuzzini’nin Light-Up Garden LED yere gömme armatürleri ile istenen dramatik görsellik yaratıldı. Saksı içlerinde ve çimenlik alanlarda ise saplamalı ve yönlendirmeli LED armatürler kullanıldı.

Ulus Savoy’un çok geniş bir sosyal tesisi mevcut. Bu tesiste; lokal, kafeterya, SPA, çocuk oyun alanı, fitness, kapalı havuz gibi alanlar bulunuyor. İçeriye girer girmez hemen yerdeki dairesel ve lineer gömme ürünler dikkat çekiyor. Bu ürünler tüm tesis boyunca da sizi izliyor ve yönlendiriyor.

Yürüme yollarında, koridorlarda ve basamaklarda tek taraftan yönlendirmeli yere gömme olarak kullanıldı. 8 cm çapındaki bu ürünlerde beyaz renkli LED’ler tercih edildi. Ahşap panellerin arkalarında ise yerden tavana doğru ışık veren 3 çipli LED’li lineer armatürler genel aydınlatmayı sağlamak amacıyla kullanıldı. Aynı ürünlerden, tüm mekânların tavanlarında gizli aydınlatma olarak da yararlanıldı. Koridor ve asma tavan olan alanların tavanlarında kare-yuvarlak formlarıyla dikkat çeken ürünler yer aldı. Işık kaynağı içeride olan bu armatürlerde yine LED kullanıldı. Fitness alanında tavandaki sıva üstü lineer aydınlatmalar da diğer aydınlatmalara ilave olarak tercih edildi.

Otopark katlarında, araçların park ettiği alanda, araçları ayıran çizgiler üzerinde, tek ve çift pencereli Tepta LED ürünler tercih edildi.

Blokların ana girişlerinde ve devamındaki hollerde dairesel LED ürünler zemine gömme olarak kullanıldı. Merdiven holü tavanında Tepta’nın 9x9cm’lik kare gömme armatürleri halojen ampuller ile tercih edildi. Aynı armatürler daire giriş kapı üstlerinde de kullanıldı.

Daire içlerinde ıslak mekânların tavanlarında ise beyaz çerçeveli ve halojen lambalı ürünlere yer verildi. Bu tavana gömme ürünler; ışık kaynakları içeride olduğundan ve hem tekli hem de üçlü versiyonları olduğu için tercih edildi.

Projeye katılanlar:

Mimari grup: Emre Arolat
İç mimari proje: Emre Arolat
Ortak mekânlar iç mimari proje: Autoban
Peyzaj mimarı: DS Mimarlık
Aydınlatma tasarımı: Tepta Aydınlatma – Efrayim Güneş, Yaşar Yılmaz; www.tepta.com
Kullanılan ürünler: iGuzzini, Tepta

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir