Close

13/07/2015

Çocuk gelişimini ilerleten LED tasarım: LightAide

LightAid1WonderBaby.org yarışması süresince beş okul, LightAide kullanarak öğrencilerini eğitme fırsatı buldu.

İlkokul öğretmeni Jessica Ovalle küçük çocuklara sebep sonuç pratiğini kazandırmak için LightAide’i kullandı. Ovalle, diğer çocuklarda ise LightAide’in önceden programlanmış aktivitelerini desteklemek için dokulu posterler ve kokulu fosforlu kalemler kullandı. Diğer yandan UAH Rise Okulu; okul öncesi programlarında, özel ihtiyaçları olan veya olmayan çocukları göz önünde bulundurarak, yine LightAide’i kullandı. Okul çocukların normal rutinleri içinde sosyal etkileşimlerinde ya da kendi kimlik tanımlarında LightAide’i uyguladı. Sonuç olarak çocuklar aktivitelere çok daha bağımsız bir şekilde karşılık verdi ve yaşıtlarıyla da daha iyi bir şekilde çalıştılar. Boonville’deki Loge İlköğretim Okulu LightAide gökkuşağı aktivitesini kullanarak yedi günlük bir ders programı yarattı. Bu programa göre her yeni gün farklı bir renkle vurgulandı.

Connecticut’daki Ox Ridge İlkokulu’nun yarışmayı kazanan sınıfı, öğrencilerle oyun seviyesinde bir etkileşime girdi. Öğretmenler, görme engeli ya da spastisitesi olan çocuklara birlikte öğrenme şansı verdi. Görme engelli çocukların eğitiminde öğretmenlik yapan Betsy Caridi, sınıfında LightAide’in etkisi hakkında şöyle konuştu: “LightAide, yaşıt olarak birlikte büyüyen çocukları anlamak, her öğrencinin benzersiz yeteneklerini kabul etmek ve ikinci sınıf öğrencisine yaptığı katkılar açısında çok önemli bir araç”. Yarışmanın bir parçası olarak okul çalışanları LightAide’i derslerinin bir parçası olarak kullandı ve yarışmanın sonunda LightAide ders programını paylaştı. Ox Ridge İlkokulu, ders planları içinde en fazla beğeniyi toplayan okul olarak yarışmanın kazananı oldu, ödül ise bir “LightAide” idi.

LightAide, önceden programlanmış 66 aktivitesi ve uyumlanabilen düğmeleriyle çocuklarla buluşuyor. Çocukların harf tanıma, sayma, renkler ve daha pek çok konudaki eğitimlerine katkıda bulunuyor. Parlak bir şekilde renklendirilmiş LED’ler, normal görüşü ya da normal beyin gelişimi olmayan çocuklar için heyecan verici ve motive edici. LightAide’in Aktivite Kitabı’nda her önceden programlı aktivite detaylarıyla tanımlanıyor ve öğretmenlerle ailelerin çocuklarla meşgul olabilmelerine olanak tanıyor. Aktiviteler basitten-karmaşığa doğru değişim gösteriyor ve çocukların aktiviteler boyunca gelişim göstermesine imkan sağlıyor. LightAide taşınabilir ve hafif olarak tasarlandı. LED teknolojisi temelli olduğu için ürün serin kalabiliyor ve çocukların tehlikeye maruz kalmadan aktivitelerine devam etmelerini sağlıyor. LightAide şu anda dünyada Kortikal Görsel Azalma (CVI), Charge Sendromu, Spastisite, Otizm ve ADHD gibi rahatsızlıkları olan çocuklar için kullanılıyor.

LightAid2Fotoğraf: Perkins Körler Okulu

LightAide, Perkins Körler Okulu’ndaki öğretmenlerin ön görüleri ve Philips Color Kinetics’in teknoloji uzmanlığı sayesinde geliştirildi. İki yıl süren çalışma sonucunda LightAide’in üç farklı prototipi 20’nin üzerinde öğretmen ve anne-baba üzerinde test edildi. Ürünü öğretmenler ve aileler kullandıkça yeni aktiviteler talep ettiler. Her aktivite çocukların erken dönem öğrenmeleri için bir bağlantı ve önem içeriyor. Bu yüzden LightAide’in öğrenme çağındaki çocuklar üzerindeki etkisi aslında şaşırtıcı değil çünkü ürün onlarla birlikte tasarlandı.

Philips Sağlık Hizmetleri Aydınlatması’ndan, LightAide’in yaratıcılarından, ışıkla mekânları değiştirme adına birçok projeyi yönetmiş Kıdemli Segment Yöneticisi Catherine Rose konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “LightAide’in ilhamı açıkçası benim kendi öz kızım olan Alexis sayesinde geldi. Kızımın görme ve duyma sorunları var. Alexis, renkli ışıklı oyuncaklarla oynamayı çok seviyor ve ışıklar onu adeta cezbediyor. Perkins Okulu’nda Alexis, ona sebep-sonuç ilişkisini öğreten, bir düğmeye tutturulmuş Noel ağacı ışık tahtasını kullandı. Alexis’i işe de getirdim ve ışıkların pırıltıları onu çok etkiledi. Daha sonra işe geri döndüğümde Alexis ve ona benzer diğer çocuklar için LightAide’i yaratmaya başladım. LightAide’i şimdi ticari bir ürün olarak da destekleyen herkese minnettarım. Ürün şu anda dünyada dokuz ülkede ve Amerika’da 35 eyalette çocukların hayatlarını daha iyi hale getiriyor.”

İlk fotoğraf: UAH Rise İlkokulu Görsel Arşivi
Haber kaynağı:
http://light2015blog.org/2015/07/02/lightaide-inspired-design-opens-minds/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir