Close

05/04/2018

Doğadan ilham alan tasarım; Nikki Beach Resort & Spa, Bodrum

Metin: Mustafa Akkaya
Fotoğraflar: Daniel Schafer

Türkiye’nin güneybatı sahilinde, Bodrum’un en gözde yarımadasında deniz kıyısında konumlanan 76 villa tipi odalı Nikki Beach Resort, aydınlatma ve mimari tasarımında doğadan ilham alıyor. Modern yaklaşımı benimseyip atmosferin şıklığını devam ettirmek için mekân bütünlüğünü sağlayıcı özgün ve estetik malzemelerle zenginleştirilen, çevre dostu tasarımıyla Nikki Beach, misafirlerine doğanın içinde huzurlu bir ortam sunuyor.

Aydınlatma tasarımı, ışık-gölge dengesine odaklanarak mimari formun ön plana çıkartılması ile sade fakat şık bir gece imajı oluşturmak yönünde gerçekleştirildi. Ana giriş/ lobiden binanın organik formunu ön plana çıkarmak adına aydınlatma elemanları ile homojen bir aydınlatma sağlandı. Bu sayede yapının formu ve katmanları vurgulanmış oldu.
Misafirlerin villalara doğru geçiş yollarında, aydınlatma elemanlarının yönlendirmesiyle sıcak bir karşılama sağlanarak, misafirlerin kendilerini özel hissetmeleri istendi. Yollardaki ritmik ışık lekeleri dramatik bir atmosfer oluştururken, misafirleri ana noktalara doğru yönlendiriyor. Mimari dili vurgulayan aydınlatma tasarımı, ana noktalardan başlayarak, sunset bardaki çadır ve lobideki eğrisel tavanda organik formu ön plana çıkarmaya yönelik detayların içerisine entegre edildi.

Konforlu bir aydınlatma sağlanırken projenin zorlayıcı kısmı, downlight veya benzer türde bir aydınlatma elemanı kullanılmadan ışık kaynağının kullanıcı tarafından görülmemesi talebi idi. Bu alanlarda gizli, projenin mimari detayına uygun lineer aydınlatma armatürleri kullanılarak homojen bir aydınlatma sağlandı.

Spiral çadır yapısındaki sunset barlar, yükselen katların dışındaki eğrisel armatürlerle aydınlatıldı. Bu sayede misafirler bu alandan konforlu bir şekilde denizi ve gün batımını herhangi bir gölge veya kamaşma sorunu olmadan izleyebiliyorlar.

Otelin konumu gereği, zamanlarının büyük bir kısmını villaların ve barların önünde, şezlonglarında uzanıp manzarayı seyrederek geçirecek olan misafirler için dış mekân aydınlatması oldukça önemli idi. Görsel konforu sağlayabilmek, ışığı kontrol altında tutmak ve parlamayı engelleyen bir atmosfer yaratmak için iç çeper üzerinde, göz seviyesi altında bollard tipi aydınlatma armatürleri kullanıldı. Havuz barı, DJ barı ve lobi girişi gibi bazı önemli noktalarda insanların dikkatini çekmek için RGB renk değişimli LED armatürler kullanıldı. Aynı zamanda DJ performansına göre renk değiştiren bu armatürler ile farklı bir ambiyans sağlandı.

Bunun yanı sıra, projeye dair diğer bir zorluk da, işverenin bütçesel yönde süreç içerisindeki değişen talepleri oldu. Bütçe değişiklileri dâhilinde kaliteyi maksimum seviyede tutarak, aydınlatma tasarımı konseptinden ödün vermeden sonuca varıldı.

Projeye katılanlar:
Yapı sahibi: Adilbey Holding
Mimari: GAD
İç mimari: GAD
Aydınlatma tasarımı: ZKLD Studio – Zeki Kadirbeyoğlu, Mustafa Akkaya; www.zkldstudio.com
Elektrik: Emtes Elektrik
Peyzaj: Fatma Esin Kılınç

Uygulanan ürünler:
Marset dekoratif sarkıt, lambader, iGuzzini sıva üzeri dekoratif aplik, EMFA, bollard, kazıklı spot, RGB 3W LED DMX, çerçevesiz downlight, Arlight sıva üzeri mikro prizmatik lineer armatür, Linealight dekoratif ışık topları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir