Close

02/11/2022

Ela Excellence Resort Otel, Antalya

Antalya’nın Belek bölgesinde bulunan ve müşterilerine ayrıcalıklı bir konaklama imkanı yanında çeşitli spor aktiviteleri, eğlence imkanları ve kişisel bakım hizmetleri sunan Ela Quality Resort Otel, konumu itibariyle yeşilin ve mavinin buluştuğu bir bölgede yer alıyor.

Çeşitli tatil ve eğlence imkanlarının yanında otel, Antalya’nın yerli ve yabancı pek çok turiste hitap eden golf turizminin de merkezinde 15 golf sahasının arasında.

Renovasyona giren Ela Excellence Resort Otel’in dış mekan, peyzaj alanları ve köy meydanı gibi yeni yapılan bölgelerin aydınlatma tasarımını üstlenen LINE, genel aydınlatma kurgusunu tasarlarken kullanıcılara daha sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturmak amacıyla sıcak beyaz ışık olan 2700 Kelvin değerlerini tercih etti.

Peyzaj alanlarında ağaç gövdeleri ve çalı grupları aydınlatılarak otel bölgesinin yeşil doğasından referans aldığı dış mekan yeşil kurgusu vurgulandı. Bu vurguyu oluştururken ışık ve karanlık arasındaki dengeyi sentezleyerek yer yer karanlık noktaların da bırakılması tercih edildi.

Giriş ve yaya yürüyüş yollarında kullanılan, projenin mimari diline uygun direk tipi aydınlatma ve bollardlar ile konforlu bir aydınlık seviyesi sağlanırken aynı zamanda ışığın etkileşimleri ile mekansal bütünlük sağlandı. Proje için seçilen direk tipleri uygulandıkları mahallerin ihtiyacı olan ışık seviyelerine cevap verebilecek şekilde başlık sayıları arttırılıp azaltılarak ışık yoğunluğu haritasında, masterplan ölçeğinde yerleşimlerine karar verildi.

Projenin tüm dış mekan ve peyzaj alanlarında ise tasarım dilinin bütünlüğünün korunması amaçlandı. Yüksek kamaşma kontrolünü düşünerek seçilen bollard tipi armatürler zemine bakan başlıkları sayesinde yaya ve buggy yolunu aydınlatırken aynı zamanda çift başlıklı olması sebebiyle bitki alanlarını da aydınlatıyor. 

Otelin dış mekanının cazibe merkezlerinden biri olan Pool Bar’da ise, downlight armatürler, gizli lineer aydınlatmalar ve dekoratif aydınlatma armatürleri bir arada kullanılarak rahat ve fonksiyonel bir kurgu yaratılmaya çalışıldı. Downlightlar mekanın genel aydınlatmasını sağlarken, gizli aydınlatmalar ile bar tezgahı ve localar vurgulanıyor. Tezgah üzerinde kullanılan dekoratif sarkıt aydınlatmalar ise mekanın genel salaş, sıcak ve samimi atmosferine katkı sağlamakta.

Köy meydanı olarak tanımlanan ve tamamen yeni tasarlanan, Rodos sokaklarını andıran yapısı ile oluşturulan bu yeni mahalin, aydınlatma tasarımı da sokak ambiyansını güçlendirmesine yönelik kurgulandı.

Bina cephelerinde bulunan dekoratif aplik aydınlatmalar ile meydanda yer alan çok başlıklı dekoratif direk tipleri genel aydınlatmayı sağlarken pergola üzerinde yer alan mini aplikler ile begonvilleri aydınlatarak endirekt şekilde bölgenin aydınlanması sağlandı. Bunların yanı sıra meydanın vurgusunu artırmak ve dinamik bir ışık etkisi oluşturmak için süs havuzu içerisine suyun döküldüğü noktalara konumlandırılmış uplight ışık kaynakları ile meydanda ışık parıltısı oluşturuldu.

Projeye katılanlar:

Yapı sahibi: Özak Holding

Köy meydanı mimari:  Artmim

İç mimari renovasyon: Autoban

Aydınlatma tasarımı: LINE Lighting Design

Peyzaj mimari renovasyon:  Spiga Peyzaj

Fotoğraflar: Mustafa Akkaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir